Conferință preoțească în Protopopiatul Caransebeș

Conferință preoțească în Protopopiatul Caransebeș
Vineri, 15 noiembrie 2013, în Episcopia Caransebeşului a avut loc conferinţa pastoral-misionară de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
Vineri, 15 noiembrie 2013, în Episcopia Caransebeşului a avut loc conferinţa pastoral-misionară de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş. La orele dimineții, toţi preoţii şi diaconii din Protopopiatul Caransebeş au participat, la catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”, la Sfânta Liturghie oficiată de Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului. Bucuria duhovnicească a acestei zile a fost sporită şi prin faptul că în cadrul Sfintei Liturghii toţi clericii din Protopopiatul Caransebeş s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului. La final a fost sfință crucea precum și cele două molene ale catapetesmei din catedrala episcopală.

În partea a doua a zilei, în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeşului, s-a desfăşurat conferinţa preoţească de toamnă a Protopopiatului Caransebeş. Tema fixată de Centrul Eparhial pentru conferinţa semestrului al II-lea din anul 2013 a fost legată de sărbătorirea locală a Episcopiei Caransebeşului: „Personalităţi clericale şi culturale în sprijinul Bisericii Bănăţene”. Referatul principal a fost susţinut de părintele arhim. Constantin Timiş, vicarul administrativ al Episcopiei Caransebesului şi a vizat activitatea episcopului Caransebeşului Iosif Badescu (1920-1933), de la a cărui trecere la cele veşnice s-au împlinit anul acesta 80 de ani.

După referatul principal, trei dintre preoţii protopopiatului au citit referate care au evocat personalităţi locale. S-a amintit despre: dr. Cornel Cornean, referat prezentat de părintele Alin Șendroni de la Parohia Apadia; protopopul Ioan Tomici, referat prezentat de părintele Bogdan Gabriel Boicu, de la Parohia Rusca şi protopopul Andrei Ghidiu, referat prezentat de părintele Petrică-Ionuț Timiș Popovici, de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” - Pipirig, din Caransebeș. De asemenea, au fost discutate, analizate şi dezbătute şi diferite aspecte de ordin administrativ şi gospodăresc cu care se confruntă preoţii de pe raza Protopopiatului Caransebeş.Data: 16 noiembrie 2013 • Vizualizări: 1153