Conferință preoțească la Caransebeș

Conferință preoțească la Caransebeș
Marți. 24 mai, în sala de festivități „Episcop Elie Miron Cristea” a centrului eparhial din Caransebeș, a avut loc conferința preoțească de primăvară cu tema „2011, Anul omagial al Sfântului Botez și al Sfintei Cununii”
Autor: Serviciul cultural
Marți. 24 mai, în sala de festivități „Episcop Elie Miron Cristea” a centrului eparhial din Caransebeș, a avut loc conferința preoțească de primăvară cu tema „2011, Anul omagial al Sfântului Botez și al Sfintei Cununii”.

Conferința a fost precedată de oficierea slujbei de Te-Deum de către un sobor de preoți, în prezența Preasfințitului Părinte Lucian Episcopul Caransebeșului. După oficierea slujbei de Te-Deum, părintele Mihai Iliuș de la Parohia „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeș a prezentat referatul cu tema „Taina Sfântului Botez în misiunea actuală a Bisericii” iar părintele Petru Ciorogaru de la parohia Ohaba Mâtnic și părintele Petru Ciric de la parohia Turnu Ruieni au prezentat referatul cu tema „Familia creștină”.

După susţinerea referatelor, s-au abordat diverse aspecte pastoral-misionare privitoare la săvârşirea tainelor Botezului şi a Cununiei. Totodată s-au dezbătut şi alte aspecte administrative şi misionare pe care preoţii le confruntă în această perioadă în parohiile unde îşi desfăşoară activitatea.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Lucian a spus: „Am încercat cu toţii să rememorăm tot ceea ce înseamnă săvârşirea după rânduială a acestor două taine unice şi irepetabile ale Bisericii noastre, Taina Botezului şi Taina Cununiei. Credem că atât noi, cât şi dumneavoastră, preoţii din acest protopopiat, la sfârşitul conferinţei preoţeşti, v-ați folosit duhovniceşte şi bineînţeles v-ați amintit importanța săvârşirii corecte şi complete acestor taine unice ale Bisericii lui Hristos .”


Data: 26 mai 2011 • Vizualizări: 1887