Conferinţă pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş

Conferinţă pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş
Luni, 28 noiembrie, a avut loc conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
Luni, 28 noiembrie, a avut loc conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş. Evenimentul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii în catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş, de către Întâistătătorul Eparhiei Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Lucian, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Conform tradiţiei, toţi preoţii Protopopiatului Caransebeş, la momentul potrivit al Sfintei Liturghii, s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. Răspunsurile liturgice au fost date de către diaconi şi cântăreţii ai celor două catedrale episcopale din Caransebeş: catedrala istorică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” şi catedrala cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”.

Tema discutată la conferinţa pastoral-misionară a fost viaţa şi activitatea episcopului martir Veniamin Nistor la Caransebeş între anii 1941-1949, apoi au fost discutate diferite aspecte administrative şi gospodăreşti ce ţin de viaţa parohiilor.

Conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Caransebeş încheie ciclul conferinţelor preoţeşti din semestrul al doilea al anului 2011 din Episcopia Caransebeşului.

Data: 28 noiembrie 2011 • Vizualizări: 811