Consiliu profesoral la Seminarul Teologic din Caransebeş

Consiliu profesoral la Seminarul Teologic din Caransebeş
Luni, 21 ianuarie, la reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc şedinţa consiliului profesoral al Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
Luni, 21 ianuarie, la reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc şedinţa consiliului profesoral al Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş. La şedinţă a participat Preasfinţitul Lucian Episcopul Caransebeşului alături de părinţii profesori şi de pedagogi.

Aspectele discutate au vizat rezultatele obţinute de elevi în semestrul I al anului şcolar 2012-2013 şi obiectivele didactice şi administrative ale Seminarului Teologic din Caransebeş pentru semestrul al II-lea.

Pentru desfăşurarea semestrului al II-lea se are în vedere pregătirea temeinică a tinerilor şi formarea lor duhovnicească precum şi pregătirea pentru examenul de atestare teologică şi Bacalaureat. S-a discutat şi programul administrativ al seminarului pentru semestrul al II-lea şi ajutorul pe care Centrul Eparhial îl oferă școlii teologice, prin susţinerea unor posturi de personal auxiliar şi prin oferirea de ajutoare sociale pentru nouă elevi aflaţi în dificultate financiară.

De asemenea s-a discutat despre pregătirea hramului şcolilor teologice din Caransebeş la sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi precum și despre manifestările liturgice şi culturale organizate de seminar în acest scop.

Data: 23 ianuarie 2013 • Vizualizări: 782