Consiliul profesoral de sfârşit de an la Seminarul Teologic din Caransebeş

Consiliul profesoral de sfârşit de an la Seminarul Teologic din Caransebeş
La Reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc miercuri, 8 iunie 2011, şedinţa Consiliului profesoral al Seminarului Teologic 'Episcop Ioan Popasu' din Caransebeş. Întâlnirea, prezidată de Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, a reunit dascălii titulari şi asociaţi ai şcolii, precum şi părintele spiritual şi părinţii pedagogi ai şcolii caransebeşene
Autor: Serviciul Cultural
La Reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc miercuri, 8 iunie 2011, şedinţa Consiliului profesoral al Seminarului Teologic 'Episcop Ioan Popasu' din Caransebeş. Întâlnirea, prezidată de Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, a reunit dascălii titulari şi asociaţi ai şcolii, precum şi părintele spiritual şi părinţii pedagogi ai şcolii caransebeşene.

La final de semestru, dascălii au evaluat situaţia la învăţătură, precum şi evoluţia duhovnicească şi disciplinară a elevilor seminarului teologic.

Dintre temele abordate de pe ordinea de zi au făcut parte programul intern al seminarului teologic, obligaţiile pedagogilor, programul liturgic al elevilor seminarişti, acordarea de ajutoare pentru elevii seminarişti cu situaţie financiară grea şi cu situaţie bună la învăţătură, alte probleme administrative la început de an şcolar, precum orarul sau normele didactice.

'Pentru eparhia noastră, situaţia seminarului teologic ne preocupă intens. De aceea am dorit să ne implicăm atât administrativ, cât şi didactic în activitatea seminarului. După 146 de ani de existenţă neîntreruptă, Seminarul Teologic 'Episcop Ioan Popasu' din Caransebeş rămâne o şcoală de teologie de referinţă în Patriarhia Română. Avem bucuria şi în acest an şcolar de a avea elevi cu rezultate frumoase. Se cunoaşte faptul că şcolile teologice se află într-un altr conntext în această perioadă, ţinând seama de importanţa pe care fiecare eparhie o acordă învăţământului teologic. Chiar dacă pe alocuri se constată unele carenţe, în continuare elevii noştri dau dovadă de vocaţie şi dorinţă misionară', a declarat Preasfinşitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului.

Seminarul teologic din Caransebeş îşi are începuturile în anul 1865, când, prin hotărârea Consistoriului din 23 septembrie 1865, se transferă aici secţia românească a Şcolii Clericale din Vârşeţ, aşa cum se sugerase în decizia sinodului de la Sibiu din 16 august 1865: 'Viitorul secţiei româneşti va sta sub nemijlocita purtare de grijă a PS Părintelui Episcop al Caransebeşului'.

În decursul timpului şcoala teologică din Caransebeşului a oferit Bisericii şi Ţării absolvenţi care au devenit preoţi, dascăli, ierarhi şi nu numai, oameni care au făcut cinste Ortodoxiei româneşti.

Dintre absolvenţii mai tineri, care fac cinste acestei străvechi şcoli teologice, fac parte PS Lucian Mic, actualul Episcop al Caransebeşului; PS dr. Daniil Stoenescu, Episcop al Episcopiei române din Serbia (cu doctoratul la Salonic); pr. dr. Dumitru Megheşan, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Oradea (cu studii de doctorat la Berna); pr. conf. dr. Ioan Tulcan, decanul Facultăţii de Teologie din Arad (a studiat la Heidelberg); pr. dr. Ioan Sauca, reprezentantul Bisericii Ortodoxe Române la Consiliul Mondial al Bisericilor (studii la Bossey şi Birmingham).

Între anii 2006-2008 la iniţiativa Preasfinţitului Părinte Episcop Lucan, Seminarul Teologic din Caransebeş şi-a primit o nouă locaţie în Caransebeş pe strada Ardealului nr. 29, unde s-a amenajat complexul seminarial teologic ce cuprinde: săli de clasă noi, dotate cu toate accesoriile necesare desfăşurării procesului educaţional, internat modern, sală de lectură, sală de meditaţie, sală de sport, laborator de informatică, cu calculatoare cu acces la internet.

Data: 9 iunie 2011 • Vizualizări: 1252