Constituirea Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului

Constituirea Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului
Joi, 3 iunie, la reşedinţa episcopală din Caransebeş a avut loc şedinţa de constituire a Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului
Autor: Serviciul Prezidial
Joi, 3 iunie, a avut loc în „Salonul Episcopilor” din reşedinţa episcopală din Caransebeş şedinţa de constituire a Cosiliului Eparhial, ales în unanimitate de voturi în şedinţa Adunării Eparhiale din data de 15 mai 2010. Şedinţa a fost prezidată de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului şi au abordate următoarele teme:

Pe plan administrativ-bisericesc s-au luat următoarele măsuri:

- aspecte privind înfiinţări, desfiinţări şi modificări în structura şematismului, în ceea ce priveşte unităţile bisericeşti din Eparhie;
- aspecte privitoare la selecţia candidaţilor la parohie, şcolile teologice şi învăţământul religios din Eparhie;

Pe plan cultural s-au luat următoarle hotărâri:
-decizia privind ridicarea unei statui a patriarhului Miron Cristea în faţa catedralei episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeş;
- aprobarea planului editorial al Episcopiei Caransebeşului în perioada iunie – septembrie 2010;

Pe plan social s-a hotărât:

- înfiinţarea Centrului de zi „Sf. Ierarh Nicolae” pe lângă parohia „Schimbarea la Faţă” - Govândari din Reşiţa, fără personalitate juridică;

În încheiere fost discutate şi alte aspecte ale vieții bisericești din Episcopia Caransebeșului, luându-se hotărâri pentru bunul mers al Bisericii din această eparhie.

Consiliul Eparhial este, potrivit Statutului pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, organismul executiv al Adunării Eparhiale și are în competență problemele bisericești, administrative, culturale, social-filantropice, economice, patrimoniale și fundaționale pentru întreaga eparhie.

Consiliul Eparhial se compune din 9 membri, 3 clerici și 6 mireni, aleși pe termen de patru ani de Adunarea Eparhială dintre membrii ei. Ședințele Consiliului Eparhial sunt prezidate de ierarhul locului și la ele participă cu vot consultativ și consilierii Centrului Eparhial, în calitate de membri permanenți, precum și protopopii în calitate de invitați.

În perioada 2010-2014, au fost aleși ca membri ai Consiliului Eparhial: Pr. Bica Simion, Pr. Sandru Romolus, Pr. Petru Boru, Dl. Ioan Marcel Vela, Dl. Ion Mocioalcă, Dl. Răzvan Ioan, Dl. Gheorghe Popovici, Dl. Neicu Gheorghe, Dl. Panduru Pavel.

Data: 3 iunie 2010 • Vizualizări: 1418