Copiii închină gânduri către Dumnezeu

Copiii închină gânduri către Dumnezeu
Turul de promovare a concursului şi cărţii „Gânduri către Dumnezeu” a continuat şi 5 februarie 2012 la Biserica Ortodoxă „ Sfântul Nicolae” din Bocşa Română, la invitaţia preotului paroh Silviu Ferciug
Autor: Gabriela Şerban
Turul de promovare a concursului şi cărţii „Gânduri către Dumnezeu” a continuat şi 5 februarie 2012 la Biserica Ortodoxă „ Sfântul Nicolae” din Bocşa Română, la invitaţia preotului paroh Silviu Ferciug.

Cristine Stoina, Bogdan Vuia, Vlăduţ Humă au fost elevii care au citit creaţii proprii apărute în volumul lansat. Acestora li s-au alăturat şi preşcolarii care au participat la concurs cu desene, lucrările lor fiind premiate şi publicate. De această dată, la lansare a participat şi domnul Aurel Mănescu, şi dna. profesoară Stela Boulescu, colaboratori apropiaţi bibliotecii şi susţinători ai concursului „Gânduri către Dumnezeu”.

De altfel, atât părintele Silviu Ferciug, cât şi profesoara Stela Boulescu fac parte din echipa de jurizare încă de la prima ediţie. Organizatorii au oferit tuturor copiiilor prezenţi volumul pentru a-i determina ca la ediţia viitoare să se numere printre participanţi.

Concursul de creaţii literar-artistice „Gânduri către Dumnezeu” se adresează tuturor elevilor bocşeni şi este organizat de către Biblioteca Orăşenească „Tata Oancea” Bocşa cu sprijinul Primăriei Oraşului Bocşa.

Ajuns la cea de-a IV-a ediţie, concursul a adunat peste 100 de participanţi la fiecare secţiune: literară şi artistică. Cele mai reuşite lucrări au văzut lumina tiparului în placheta denumită „Gânduri către Dumnezeu”, prin grija bibliotecii bocşene şi a editurii TIM din Reşiţa.

Data: 7 februarie 2012 • Vizualizări: 823