Corul „Armonia” la Reşiţa

Corul „Armonia” la Reşiţa
Joi, 11 aprilie, în biserica „Schimbarea la Faţă” – Govândari din Reşiţa va avea loc un spectacol dramatic cu caracter prepascal, intitulat „În vremea aceea” susținut de coralele „Armonia” şi „Cuvânt Bun” ale Arhiepiscopiei Tomisului
Autor: Serviciul Cultural
Joi, 11 aprilie, în biserica „Schimbarea la Faţă” – Govândari din Reşiţa va avea loc un spectacol dramatic cu caracter prepascal, intitulat „În vremea aceea” , frescă muzicală compusă de preotul Ioan Popescu-Runcu susținut de coralele „Armonia” şi „Cuvânt Bun” ale Arhiepiscopiei Tomisului.

Corala bărbătească „Armonia” a fost înfiinţată în anul 2001 în cadrul Seminarului Teologic Ortodox din Tulcea la iniţiativa Pr. Arhid. Asist. Univ. Iulian Dumitru . În prezent ,Corala „Armonia” numără 20 de membri: preoti, diaconi şi studenţi ai Facultăţii de Teologie, abordând un repertoriu diversificat, fiind compus din piese religioase polifonice şi monodice (psaltice), folclor românesc, colinde tradiţionale româneşti şi străine, cât şi piese din repertoriul clasic universal.


Data: 9 aprilie 2013 • Vizualizări: 1100