Corul „Melos”- concert de excepţie în Govândari

Corul „Melos”- concert de excepţie în Govândari
Duminică, 6 aprilie, corul Melos al Mitropoliei Banatului a concertat în biserica cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel – Govândari” din Reşiţa
Autor: Protopop Petru Berbentia
În fiecare an Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel – Govândari” din Reşiţa organizează în pregătirea marilor sărbători, evenimente culturale şi religioase de excepţie. Se întâmplă asemenea evenimente pentru că e firesc şi necesar ca Sfintele Sărbători să fie precedate de momente în care creştinii ce vin în număr mare la această biserică, să-şi hrănească sufletele cu prezenţe de excepţie ale culturii şi Bisericii noastre. Nici zilele Marelui Post al Păresimilor nu au făcut excepţie de la această „regulă”, pentru că în afara spectacolelor de muzică şi poezie închinate Maicii Domnului, sau cele susţinute de copiii parohiei şi grupul coral „Strana Strămoşească”, credincioşii parohiei s-au bucurat şi de prezenţa unor nume de referinţă a culturii noastre.

Astfel, duminică 6 aprilie, la orele serii, în biserica parohiei au fost prezenţi membrii corului „Melos” al Mitropoliei Banatului. După ce s-a săvârşit slujba Vecerniei de către Părintele Alin Câmpean, consilier administrativ-bisericesc al Episcopiei Caransebeşului şi Părintele Petru Berbentia, protopopul Reşiţei şi paroh al bisericii gazdă şi după cuvântul de deschidere, corul venit de la Timişoara, instruit şi condus de Părintele profesor dr. Nicolae Belean, a interpretat mai multe piese din repertoriul specific perioadei în care ne aflăm. Interpretarea a fost sublimă, ceea ce a făcut ca cei prezenţi să aplaude la scenă deschisă, fiecare piesă interpretată.

Creştinii, prezenţi în număr foarte mare, au avut ocazia să asculte zece piese muzicale, capodopere ale cântului bizantin. Astfel, am ascultat „Rugăciune” de Ion Popescu Pasăre, „Până când” , „Lăsaţi pruncii să vină la mine”, „Cu noi este Dumnezeu”, „Miluieşte-mă Dumnezeule” „Iubite-voi Doamne”, „Doamne, buzele mele vei deschide”, „Cine se va sui în muntele cel sfânt”, „Ghetsimani” şi „Oratoriul de Pasti”.

În finalul manifestarii, părintele consilier a transmis un mesaj de felicitare şi binecuvântare din partea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, iar preotul paroh Petru Berbentia a mulţumit părintelui profesor Nicolae Belean, al cărui elev a fost în urmă cu 40 de ani şi i-a oferit un tablou reprodus după o fotografie din anul 1974, moment ce a prilejuit depănarea unor amintiri de suflet. Discuţiile ziditoare şi benefice au continuat la cina oferită de parohia reşiţeană. Astfel, după o seară de rugăciune şi cântare, toţi cei prezenţi s-au întors la casele lor, întăriţi pe calea postului ce continuă, dând slavă Lui Dumnezeu.

Data: 9 aprilie 2014 • Vizualizări: 559