Corul preoţilor din Protopopiatul Oraviţa la Socolari şi Potoc

Corul preoţilor din Protopopiatul Oraviţa la Socolari şi Potoc
La praznicul "Duminicii tuturor sfinţilor", corul preoţilor din protopopiatul Oraviţa au făcut o vizită misionară în parohiile Potoc şi Socolari
Autor: Serviciul Prezidial
Prin grija Preaonoratului Părinte Ion Văran, protopopul Oraviţei, cu binecuvantarea Preasfinţiei Sale Lucian, Episcopul Caransebeşului, proiectul implementat în acest Protopopiat, sub deviza "Credinţa mărturisită" a continuat şi in această Duminică întaia după Rusalii, în Parohiile Socolari şi Potoc, aici fiind rânduit preot paroh Vâlcu Andrei Teofil.

Ca şi în celelalte parohii vizitate până acum, serile de rugăciune şi recitalul de cântari religioase au fost susţinute de corala preoţilor din Protopopiatul Oravita.

În cuvântul său P.On. Pr. Ion Văran, protopopul Oraviţei a apreciat activitatea preotului paroh, a credincioşilor locului, dar şi a oficialitatilor cu care a fost binecuvântat acest loc, activităţi dinamice în viaţa Bisericii, dar şi ceea ce inseamnă păstrarea autentică a valorilor spiritualităţii româneşti din Banatul de munte.

Data: 31 mai 2010 • Vizualizări: 1654