Credinţă şi cultură în lumina Învierii

Credinţă şi cultură în lumina Învierii
Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat cu prilejul organizării în Episcopia Caransebeşului a „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, ediţia a VI-a, în perioada 22 – 29 aprilie 2012
Autor: www.basilica.ro
Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat cu prilejul organizării în Episcopia Caransebeşului a „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, ediţia a VI-a, în perioada 22 – 29 aprilie 2012:

Cu bucurie duhovnicească, am primit scrisoarea prin care ne vestiţi organizarea în Episcopia Caransebeşului şi anul acesta, 2012, a „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, eveniment care a ajuns la ediţia a VI-a. Manifestările religioase şi culturale organizate la Caransebeş, în perioada 22-29 aprilie 2012, sunt prilejuite de sărbătorirea hramului noii Catedrale episcopale – Învierea Domnului şi al Catedralei Istorice – Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, de proclamarea de către Patriarhia Română a anului 2012 ca „An omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”, precum şi de tema cu semnificaţie istorică „Sfântul Mitropolit Andrei Şaguna şi Banatul”, omagiată de Episcopia Caransebeşului.

Apreciem faptul că aceste activităţi se înscriu în lumina duhovnicească şi atmosfera plină de pace şi bucurie a marelui Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Înţelegem că Iisus Cel Înviat, călătorul necunoscut în drum spre Emaus, devine cunoscut după ce este invitat să intre în casa noastră, în sufletul şi viaţa noastră. Drumul Lui se întâlneşte cu drumul vieţii noastre, pentru ca să transformăm călătoria noastră pământească în comuniune cu El, Cel din ceruri.

Întrucât percepe timpul, spaţiul şi întreaga existenţă în lumina Învierii lui Hristos, Ortodoxia este prin excelenţă Biserica Învierii sau a biruinţei Crucii prin Înviere. Astfel, noua Catedrală ortodoxă din Caransebeş îşi serbează hramul – Învierea Domnului, dând mărturie că timpul vieţii noastre pământeşti este îndreptat spre Învierea cea de obşte şi spre viaţa veacului ce va să fie.

Sfinţii din fiecare zi a calendarului bisericesc sunt înaintaşii noştri şi călăuzele noastre spre Înviere şi Împărăţia cerurilor. Nu de mult, în anul 2011, Bunul Dumnezeu a rânduit ca marele Ierarh Andrei Şaguna să fie trecut în rândul Sfinţilor din calendar, Biserica recunoscând astfel că viaţa Sfântului Mitropolit al Transilvaniei şi lucrarea sa au fost profund luminate de prezenţa Duhului Sfânt. Prin alegerea temei cu semnificaţii istorice „Sfântul Mitropolit Andrei Şaguna şi Banatul”, în Episcopia Caransebeşului, oamenii au posibilitatea să cunoască mai bine contribuţia Sfântului Ierarh Andrei Şaguna la promovarea vieţii bisericeşti din Banat.

Ne bucură faptul că „Zilele credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, ediţia a VI-a, evidenţiază învăţătura de credinţă ortodoxă privitoare la Taina Sfântului Maslu, anul 2012 fiind proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor în Patriarhia Română”.

Remarcăm, de asemenea, evenimentele care au devenit deja tradiţie în contextul „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, cum ar fi Simpozionul internaţional „Taină şi mărturisire”, Festivalul coral de muzică religioasă „Miron Cristea”, la care participă formaţiile corale parohiale, Festivalul corurilor de copii şi tineret „Timotei Popovici”, precum şi Festivalul de poezie în grai bănăţean „Credinţă şi lumină”.

Adresăm cuvânt de felicitare şi apreciere Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, tuturor organizatorilor şi participanţilor la aceste activităţi misionare, dorind ca lumina sfântă a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos să aducă tuturor pace şi bucurie, sănătate şi fericire întru mulţi ani!

Cu aleasă preţuire şi părintească binecuvântare,

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române


Data: 22 aprilie 2012 • Vizualizări: 1228