Cu Hristos la început de drum

Cu Hristos la început de drum
La invitaţia părintelui Remus Căta, parohul bisericii „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” din Moldova Nouă, copiii de la Grădiniţa PP 2 au participat miercuri, 5 octombrie, la Sfânta Liturghie în timpul căreia s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos
Autor: Pr. Remus Căta
La invitaţia părintelui Remus Căta, parohul bisericii „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” din Moldova Nouă, copiii de la Grădiniţa PP 2 au participat miercuri, 5 octombrie, la Sfânta Liturghie în timpul căreia s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos, primind astfel hrana duhovnicească de care avem întotdeauna atâta nevoie. Prin această activitate se împlineşte unul din obiectivele parteneriatului pe care an de an parohia noastră îl are cu această unitate de învăţământ.

Sfântul Ioan Gură de Aur, unul dintre cei mai iubiţi Părinţi ai Bisericii noastre, care a vorbit despre ce înseamnă buna creştere a unui copil creştin, îndeamnă aducerea micuţilor în casa Domnului ca la şcoală: „Ar trebui să fie ca atunci când îi trimitem la şcoală şi ei ştiu că au răspunderi: să înveţe şi să-şi facă lecţiile. Aşa ar trebui să meargă şi la biserică, ca la şcoală. Noi trebuie să-i ducem, nu să-i lăsăm pe mâna altora. Să mergem împreună şi să ascultăm împreună slujba, şi apoi să le cerem să-şi amintească ce-au auzit şi ce au învăţat. Numai aşa îi vom putea corecta uşor şi pe nesimţite. Dacă şi acasă copiii vă aud tot timpul discutând ca nişte creştini cu frica lui Dumnezeu şi le daţi sfaturi bune, aceste seminţe vor da curând un rod bogat”.

La urmă, părintele Remus a arătat copiilor şi le-a vorbit despre cărţile pentru copii care alcătuiesc o parte din biblioteca bisericii ,cărţi pe care toţi copii mai mari şi credincioşii le pot împrumuta pentru a le citi acasă. Urmează ca în săptămânile ce urmează în zilele de marţi şi joi preotul să ţină lecţii de religie şi să citească celor 176 de copii ai acestei grădiniţe lecturi şi istorioare din cărţile prezentate.

Data: 7 octombrie 2011 • Vizualizări: 834