Da EurHope a EurHome

Da EurHope a EurHome
Din 2 pana in 9 august, 120 de tineri de diferite confesiuni au format o “familie” si au construit ceea ce poarta numele de Campo Ecumenico “Da EurHope a EurHome” editia a II-a, in Loreto, Italia.
Autor: Oana Raluca Popa
“De ce suntem despartiti daca ne simtim atat de bine impreuna?” este intrebarea pe care si-au pus-o tinerii catolici, anglicani, luterani-suedezi, si un grup de 45 de tineri romani ortodocsi si catolici, elevi ai Liceului Teoretic “Traian Lalescu” Resita, coordonati de pr. prof. Nicolae Chiosa, având înalta binecuvântare şi susţinere a Prea Sfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului.

Proaspat ajunsi de la pelerinajul Loppiano - La verna – Assisi, tinerii romani au privit plini de entuziam diverisitatea de la Centrul Giovani Paolo II si faptul ca aceasta nu a rimat in nici un moment cu divizarea, ci cu dragostea, credinta si bucuria de a te darui celuilalt.
Timp de o saptamana acestia au incercat sa isi consolideze baza de Unitate construita anul trecut. Au participat la rugaciuni si slujbe ecumenice, dar si la Sfinte Liturghii savarsite de fiecare confesiune in ritul propriu. Au impartasit bucuria aspectelor commune si tot impreuna au trait si micile tristeti cauzate de unele diferente dintre ei.

In 6 august au vizitat orasul L’Aquila, oras care in 6 aprilie 2009 a fost lovit de un cutremur care a omorat 308 oameni. La sfarsitul acestei zile, tinerii au realizat mai mult ca niciodata cat de important este sa-i iubesti nu numai pe cei ce-ti stau alaturi si au inteles ca singura cale spre unitate este insasi Iisus Hristos.

Ziua de 7 august si-a facut debutul cu Sf. Liturghie ortodoxa urmata de o conferinta axata pe particularitatile Sfintei noastre Liturghii, unde pr. prot. Nicolae Mirisan a tâlcuit punct cu punct principalele momente ale dumnezeieştii liturghii, răspunzând apoi numeroaselor întrebări adresate de tinerii participanţi.

Cina si seara traditionala au incheiat aceasta zi, intr-o atmosfera placuta, impartasind cu ceilalti atmosfera tipic romaneasca.

Tinerii debutanti in acest proiect au fost primiti cu bratele deschise inca de la inceput.
“Acolo te simti plin de iubire, incat cei care te privesc doresc sa le impartasesti si lor bucuria din ochii tai. Am trait impreuna emotii si sentimente, am ras si am plans impreuna,iar asta arata cat de importanti suntem unii pentru altii. “ [Hoffmann Karina]
“Ne-am tinut de maini ca sa ajungem sus si nu a fost nimic care sa ne doboare.” [Delia Marcu]

In noaptea de veghe din Santa Casa, pietrele nu o ascultau doar pe Fecioara Maria, dar si pe acesti tineri. Lacrimile erau limbajul comun. Lacrimi de bucurie, de dragoste, de liniste, care erau raspunsul catre Dumnezeu, care continua sa vorbeasca tinerilor prin cuvintele :”Iubiti-va unii pe altii asa cum eu v-am iubit Eu pe voi.”

Papa Ioan Paul II a spus tinerilor in timpul unei vizite: ,,IATA CASA VOASTRA!". La sfarsitul acestei intalniri ecumenice toti repetau: “Dar acesta este Paradisul”. DA! A trai ca fratii este paradisul care incepe azi pe pamant.

Noi vom continua sa ne intrebam :”De ce suntem despartiti daca ne simtim atat de bine impreuna?” Si raspunzand in fiecare zi, vom darama pereti si vom construi punti intre noi.

Data: 14 august 2010 • Vizualizări: 1607