Demers social-filantropic la Parohia „Pogorârea Sf. Duh” din Reșița

Demers social-filantropic la Parohia „Pogorârea Sf. Duh” din Reșița
Parohia „Pogorârea Sf. Duh” din Reșița prin coordonarea pr. paroh Emil Crăciun, joi 26 aprilie a demarat activitatea social-filantropică îndreptată către zece copii domiciliați în parohie și provenind din familii cu numeroase și serioase probleme financiare sau familiale
Autor: Pr. Emil Crăciun
Din încredințarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, dar și la îndemnul acestuia ca fiecare slujitor al Altarului să desfășoare cât mai multe acțiuni social-filantropice în parohiile încredințate lor, tuturor persoanelor care au nevoie de aceasta; la Parohia „Pogorârea Sf. Duh” din Reșița prin coordonarea pr. paroh Emil Crăciun, joi 26 aprilie a demarat activitatea social-filantropică îndreptată către zece copii domiciliați în parohie și provenind din familii cu numeroase și serioase probleme financiare sau familiale.

„Ne vom strădui ca prin acest smerit demers al nostru să oferim servicii social-filantropice de înaltă calitate. Începem activitățile noastre prin a cere binecuvântarea și ajutorul lui Dumnezeu cât și al Maicii Domnului pentru a ne acoperi cu mila și iubirea lor și fără de care nimic din ceea ce se întâmplă în cadrul acestui demers nu ar fi posibil și îi îndemnăm pe toți cei care doresc să ni se alăture să ne sprijine în a susține și dezvolta acest demers social-filantropic parohial. Alături de Parohia „Pogorârea Sf. Duh” din Reșița mai avem parteneri și susținători financiari, Parohia „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din Reșița prin pr. protopop Gheorghe Șuveți, precum și Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din cartierul Marginea-Lend Reșița prin pr. paroh Moise Linu”, a precizat părintele paroh Emil Crăciun

Pentru început acțiunea are loc cu zece copii provenind din parohie urmând ca acest număr să crească în funcție de copiii care vor fi identificați în parohie precum și de resursele financiare ale parohiei sau de dorința celor ce se vor implica financiar în acest proiect social-filantropic parohial. În cadrul proiectului se va asigura prânzul tuturor copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 10 ani, odată pe săptămână în fiecare zi de joi la o locație din apropierea bisericii unde pot servi masa în condiții adecvate acestei acțiuni. Această masă de prânz oferită copiilor constă din două feluri principale, desert și băutură răcoritoare, se va desfășura săptămânal respectându-se calendarul școlar căci masa va fi distribuită pentru început doar în perioada derulării anului școlar.

Data: 27 aprilie 2018 • Vizualizări: 912