Deschiderea noului anului şcolar la Seminarul Teologic din Caransebeş

Deschiderea noului anului şcolar la Seminarul Teologic din Caransebeş
Luni, 16 septembrie a avut loc la Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş deschiderea festivă a noului an şcolar
Autor: Serviciul Prezidial
Luni, 16 septembrie a avut loc la Seminarul Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş deschiderea festivă a noului an şcolar. Evenimentul a debutat cu oficierea unei slujbe de Te Deum săvârşită de un sobor de preoţi condus de arhimandritul Constantin Timiş vicar-administrativ al Episcopiei Caransebeşului, în biserica paraclis episcopal cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din incinta unităţii de învăţământ. La slujbă au participat părinţii profesori, profesorii precum şi elevii seminarişti însoţiţi de familiile acestora.

La final părintele Daniel Alic, consilier cultural al Episcopiei Caransebeşului a rostit un cuvânt de binecuvântare: „Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, deschidem astăzi anul şcolar 2013-2014 la Seminarul Teologic «Episcop Ioan Popasu» din Caransebeş. La acest moment festiv, ca rost şi îndemn pentru elevii seminarişti, se potrivesc foarte bine cuvintele Mântuitorului Iisus Hristos din Evanghelia zilei de ieri, Duminica de după Înălţarea Sfintei Cruci: «Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie» ( Marcu 8, 34). Şi aceasta pentru că elevii care învaţă la şcolile de Teologie sunt viitorii slujitori ai altarelor, iar preoţia este o continuă asumare al lui Hristos în Taina Sfintei Cruci”. După slujbă părintele duhovnic Mihail Călin a binecuvântat sălile de clasă şi camerele elevilor seminarişti precum şi sala profesorală.

Data: 17 septembrie 2013 • Vizualizări: 716