Diplome pentru absolvenţi de cursuri POSDRU la Caransebeş

Diplome pentru absolvenţi de cursuri POSDRU la Caransebeş
Decernarea diplomelor de competenţe în cadrul Proiectului “Pregătirea resurselor umane pentru valorificarea şi promovarea patrimoniului cultural naţional" la Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
În sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeşului, a avut loc, miercuri 27 iunie 2012, festivitatea de înmânare a diplomelor obţinute de participanţii cursurilor de perfecţionare – muzeograf, desfăşurat în Băile-Herculane 2011, de operator introducere, prelucrare şi validare date (TIC) şi cursurilor de specializare muzeograf - gestiunea şi clasarea bunurilor culturale DOC-PAT, susţinut în Caransebeş 2012.

Cursurile au fost gratuite şi s-au desfăşurat în cadrul Proiectului „Pregătirea resurselor umane pentru valorificarea şi promovarea patrimoniului cultural naţional”, cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor umane 2007-2013, pe Axa Prioritară 3 „Creşterea adaptabilităţii lucrătorilor şi a întreprinderilor”, în perioada martie 2011- aprilie 2012.

Decernarea diplomelor de competenţe s-a făcut de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, şi au participat 125 de angajaţi clericali şi ne-clericali ai Centrului Eparhial şi ai celor patru protopopiate: Caransebeş, Reşiţa, Oraviţa şi Băile-Herculane.

În cuvântul său, Chiriarhul a precizat: „Ne bucurăm pentru faptul că astăzi am avut festivitatea de premiere a celor care au absolvit aceste cursuri de perfecţionare. I-am îndemnat pe toţi, în marea majoritate sunt preoţi, să identifice cele mai importante şi de valoare obiecte de patrimoniu bisericesc din episcopia noastră, să le inventarieze, să le conserve şi să le promoveze, astfel încât, patrimoniul cultural bisericesc din Eparhia Caransebeşului să fie pus în valoare şi să fie cunoscut atât în ţară, cât şi peste hotare, pentru că biserica noastră strămoşească are un patrimoniu foarte bogat”.

Certificatele de absolvire a cursurilor sunt recunoscute la nivel naţional şi european, şi sunt avizate de ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale şi de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

„Toţi absolvenţii cursurilor amintite, au fost selectaţi şi în baza preocupărilor pe care aceştia le-au arătat, de-a lungul vremii, pentru protejarea patrimoniului existent în unităţile bisericeşti din Caraş-Severin. În urma obţinerii unor astfel de competenţe în domeniul patrimoniului cultural, angajaţii Episcopiei Caransebeşului sunt capabili să inventarieze, să protejeze şi să valorifice bunurile cultural-bisericeşti existente în parohiile în care activează. De asemenea, toţi absolvenţii cursurilor vor contribui la realizarea platformei online www.patrimoniuepiscopiacaransebesului.ro, prin realizarea dosarelor de inventariere a patrimoniului bisericesc aşa cum au învăţat la cursurile de perfecţionare şi specializare. În acest fel, pot fi replicate atât cursurile de formare, dar şi noul mod electronic de gestiune a informaţiilor şi datelor privind patrimoniul cultural utilizate la nivel internaţional, inclusiv a sistemului informatic de gestiune DOCPAT, prin intermediul centrelor de lucru teritoriale şi la alte instituţii din regiune, dar şi din ţară”, ne-a mărturisit Anca Mariana Câmpean, şeful centrului de perfecţionare din Caransebeş în cadrul acestui proiect.


Data: 27 iunie 2012 • Vizualizări: 889