Ediţia a V-a a proiectului ecumenic Da EurHope a EurHome

Ediţia a V-a a proiectului ecumenic Da EurHope a EurHome
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi cu sprijinul conducerii şcolii, în perioada 27-31 mai, un grup de elevi ai Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” Reşiţa, coordonat de pr. prof. Nicolae Chiosa, se va afla în Centrul Giovanni Paolo II din Loreto, Italia
Autor: Avram Maria
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului şi cu sprijinul conducerii şcolii, în perioada 27-31 mai, un grup de elevi ai Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” Reşiţa, coordonat de pr. prof. Nicolae Chiosa, se va afla în Centrul Giovanni Paolo II din Loreto, Italia.

Delegaţia reşiţeană va participa la o şedinţă pregătitoare având ca scop organizarea celei de-a cincea ediţii a proiectului ecumenic Da EurHope a EurHome şi pregătirea taberei ce va găzdui în luna august a acestui an peste 150 de tineri de confesiuni diferite- ortodoxă, catolică, romano-catolică, luterană şi anglicană- proveniţi din cinci ţări europene: România, Italia, Danemarca, Suedia şi Marea Britanie.

Pe lângă stabilirea detaliilor de ordin organizatoric, elevii se vor ruga şi vor încerca de-a lungul săptămânii viitoare să recreeze spiritul taberei de vară, atmosfera aceea specifică, plină de bucurie şi dragoste sufletească, ce o dată simţită se impregnează în suflet şi nu mai poate fi uitată.

Data: 27 mai 2013 • Vizualizări: 1060