Eminescu pentru noi

Eminescu pentru noi
În data de 18 ianuarie 2011, sala de festivităţi a Episcopiei a găzduit un spectacol omagial închinat Zilei Naţionale a Culturii Române
Autor: Pr. Prof. Pătruţ Bănăduc
Cu binecuvântarea şi participarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, în data de 18 ianuarie 2011, sala de festivităţi a Episcopiei a găzduit un spectacol omagial închinat Zilei Naţionale a Culturii Române. Evenimentul s-a derulat sub auspiciile comemorării a 161 de ani de la naşterea omului deplin al culturii noastre, Mihai Eminescu.

Spectacolul intitulat Eminescu pentru noi s-a realizat prin colaborarea Seminarului Teologic Liceal-Ortodox „Episcop Ioan Popasu” cu Liceul Pedagogic „C.D. Loga” din Caransebeş, în cadrul unui proiect comun ce doreşte să pună în lumină valenţele cultural-educative ale spaţiului caransebeşean. Elevii au susţinut un program artistic bogat, alcătuit din patru părţi tematice: natura, rugăciunea, deşertăciunea lumii şi dragostea; prin logos şi melos, poemele eminesciene au demonstrat actualitatea poetului peste timp în cultura şi spiritualitatea neamului nostru, dar şi esenţialul rostului potic într-o modernitate decadentă şi destructibil împinsă spre nihilism.

Recunoaştem că Mihai Eminescu deja face parte din ADN-ul civilizaţiei noastre, ne reprezintă fiinţial în contextul cultural al neamurilor chemate să măturisească pe Dumnezeu în spaţiul şi timpul oferit slăvirii dumnezeieşti. Ca artist, Eminescu nu este un poet religios în sensul mimediat al cuvântului, chiar dacă opera sa comportă şi asfel de teme; el rămâne un poet cu un spirit religios marcat de marile întrebări ale omului: locul său în relaţia sa cu Dumnezeu şi cu lumea, viaţa şi moarte, Biserica şi neamul, umilinţa şi nînălţarea.

Spectacolul s-a bucurat de o audienţă numeroasă, împletită fiind şi activitatea didactică pentru elevii noştri ce au datoria sfântă de a cunoaşte, în chip modelator, marii oameni ai spiritualităţii noastre.

Data: 19 ianuarie 2011 • Vizualizări: 1193