Episcopia Slatinei şi Romanaţilor în haine de sărbătoare

Episcopia Slatinei şi Romanaţilor în haine de sărbătoare
Clericii, monahii şi credincioşii din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au trăit marți, 25 martie 2014, o dublă bucurie duhovnicească: sărbătoarea praznicului Buna Vestire şi împlinirea a şase ani de existenţă a eparhiei
Autor: www.basilica.ro
Clericii, monahii şi credincioşii din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au trăit marți, 25 martie 2014, o dublă bucurie duhovnicească: sărbătoarea praznicului Buna Vestire şi împlinirea a şase ani de existenţă a eparhiei. Dacă în anii trecuţi sărbătoarea a fost găzduită de Mănăstirea Clocociov, acolo unde, la 25 martie 2008, era întronizat în scaunul episcopal Preasfinţitul Părinte Sebastian, anul acesta momentele liturgice au avut loc în noua Catedrală episcopală “Înălţarea Domnului” din municipiul Slatina.

La ceas aniversar, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un numeros sobor format din arhierei, preoţi şi diaconi. Au slujit alături de Mitropolitul Olteniei: Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

La finalul slujbei religioase IPS Părinte Mitropolit Irineu a pus la inima celor prezenţi cuvânt de învăţătură despre importanţa şi semnificaţia praznicului Buna Vestire. De asemenea, ÎPS Sa l-a felicitat pe PS Părinte Episcop Sebastian la împlinirea a şase ani de arhierie ca păstor al acestei eparhii şi a exprimat dorinţa şi rugăciunea ca Bunul Dumnezeu să-i hărăzească multe bucurii şi împliniri duhovniceşti. La rândul său, PS Sebastian a mulţumit arhiereilor împreună slujitori, clerului, monahilor, monahiilor, oficialităţilor locale şi tuturor credincioşilor care au fost prezenţi, în zi de sfântă sărbătoare, la acest moment aniversar.

Data: 26 martie 2014 • Vizualizări: 774