Eroii Neamului sărbătoriţi şi la Câlnic

Eroii Neamului sărbătoriţi şi la Câlnic
Ziua Eroilor neamului s-a sărbătorit şi în cartierul reşiţean Câlnic
Autor: Serviciul Prezidial
Ziua Eroilor neamului s-a sărbătorit şi în cartierul reşiţean Câlnic. În curtea lăcaşului de cult se află şi cel mai vechi monument dedicat eroilor neamului. Începând din acest an el a fost luat în monitorizare de Asociaţia Naţională a Cimitirelor Eroilor „Regina Maria” (A.N.C.E.), ce îl are ca preşedinte pe lt.-col.(r) Simionel Murariu, filiala Caraş-Severin. Asociaţia are în evidenţă 400 de obiective de for cultural, dintre care 150 sunt de cinstire a Eroilor Neamului. Alături de cadrele militare de la Centrul Militar Caraş-Severin, A.N.C.E., s-a îngrijit ca locaţia ce găzduieşte ansamblul monumentului să fie întreţinută periodic iar ceremoniile să se desfăşoare conform programului.

După ceremonia religioasă, elevi de la Colegiul Naţional „Mircea Eliade” din Reşiţa, coordonaţi de doamna Viorica Galben au susţinut un program specific acestei sărbători. În încheiere părintele Valentin Popovici a spus: „Ziua în care aducem un omagiu eroilor naţionali este ziua în care noi, cei de astăzi, trebuie să ne măsurăm credinţa, conştiinţa si dragostea de ţară în raport cu anvergura dată de reperele morale şi spirituale ale poporului nostru. Şi dacă un gânditor român afirma că „Eroismul nu este decât rezistenţă la sfinţenie”, am putea spune că „eroismul este cel mai aproape de sfinţenie”, iar eroii aduc cinste şi onoare poporului din care s-au ridicat şi se constituie ca parte a sufletului acelui popor”.

Data: 13 iunie 2016 • Vizualizări: 316