Etapa naţională a concursului ,,Made For Europe 2013”

Etapa naţională a concursului ,,Made For Europe 2013”
Între 5- 8 aprilie a avut loc la Iaşi etapa naţională a concursului ,,Made For Europe 2013”, ce vizează promovarea şi valorificarea produselor obţinute în urma desfăţurării de proiecte finanţate prin programme comunitare în domeniile educaţiei şi formării profesionale
Autor: Maria Avram
Judeţul Caraş-Severin a avut înscrise în concurs trei proiecte europene: proiectul Comenius ,,Drumuri paralele” al Şcolii generale Nr.12 Reşiţa coordonat de prof. Adina Jula, proiectul Leonardo da Vinci al Liceului Bănăţean Oţelu Roşu, coordonatori prof. Chelbea Daniela şi prof. Bogdan Magdalena, şi proiectul Youth in Action- Tinerii şi cetăţenia europeană al Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” Reşiţa coordonat de pr. prof. Nicolae Chiosa.

Delegaţia judeţului nostru coordonată de prof. Aurora Korka, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean, s-a întors acasă obţinând două Premii I la categoria Comenius multilateral- prin eleva Simina Stolojan de la Şcoala generale Nr.12 Reşiţa , respectiv la categoria Alte proiecte, prin elevii Maria Avram şi Silviu Lazăr de la Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” din Reşiţa.

Colegiul Naţional „Traian Lalescu” Reşiţa- reprezentat de elevii Avram Maria (clasa a X-a) şi Silviu Lazăr (clasa a XI-a)- a obţinut Premiul I la categoria Alte proiecte cu proiectul de tip Youth in Action- „Tinerii şi cetăţenia europeană” realizat în parteneriat cu tinerii italieni din Centrul Giovanni Paolo II şi Asociaţia de Părinţi LTL. Proiectul „Tinerii şi cetăţenia europeană” realizat într-un context ecumenic este rezultatul a 5 ani de relaţii religioase între italieni şi români, relaţii dezvoltate de-a lungul parteneriatului ecumenic „Da EurHome a EurHope”, iar produsul final cu care proiectul a fost înscris în concurs este filmul educaţional „European Friends Forever”- o dovadă a progresului înregistrat de-a lungul anilor ce justifică continuarea parteneriatului. Filmul, realizat exclusiv de tinerii participanţi, evidenţiază nu numai numărul în creştere al celor implicaţi, ci şi interesul, sentimentele şi impresiile pe care experienţele trăite le-au conturat în sufletele tuturor.

Data: 10 aprilie 2013 • Vizualizări: 834