Examen admitere la Seminarul Teologic Ortodox Episcop Ioan Popasu din Caransebeş

Examen admitere la Seminarul Teologic Ortodox Episcop Ioan Popasu din Caransebeş
Vineri 1 iunie a avut loc examenul de admitere la Seminarul Teologic Ortodox Episcop Ioan Popasu din Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
Vineri 1 iunie a avut loc examenul de admitere la Seminarul Teologic Ortodox Episcop Ioan Popasu din Caransebeş. Anul acesta s-au înscris 22 de candidaţi pentru 30 de locuri disponibile.

Examenul de admitere a debutat cu vizita medicală, iar mai apoi a urmat proba orală eliminatorie care a constat din verificarea dicţiei, prin rostirea unei rugăciuni, precum şi a aptitudinilor muzicale prin verificarea auzului muzical: luarea tonului după pian şi a intonării gamei Do major, intonarea arpegiului şi a unor sunete din gamă, verificarea simţului ritmic şi intonarea unei cântări bisericeşti.

Proba scrisă a constat într-o lucrare scrisă, cu durata de două ore, la Religie. Subiectele pentru proba scrisă s-au elaborat din programa şcolară de religie a claselor a VII-a şi a VIII-a. Pentru locurile rămase neocupate, conducerea instituţiei de învăţământ teologic din Caransebeş va mai organiza o sesiune de admitere.

Data: 1 iunie 2012 • Vizualizări: 1080