Examen de capacitate preoțească în Eparhia Caransebeșului

Examen de capacitate preoțească în Eparhia Caransebeșului
Marți, 2 aprilie 2013, în Episcopia Caransebeșului a avut loc o nouă sesiune a examenului de capacitate preoțească
Autor: Serviciul Prezidial
Examenul se organizează de sectorul administrativ-bisericesc și se adresează preoţilor debutanţi din fiecare protopopiat, care nu l-au susţinut, precum şi tuturor licenţiaţilor în Teologie care doresc numirea la o parohie.

Examenul s-a desfășurat în incinta Centrului eparhial, a constat din probele scrise: Dogmatică sau Morală și Administraţie Bisericească, precum și din cele orale Omiletică, Catehetică, Liturgică, Tipic, Cântare şi Legislaţie bisericească. Dintre candidații înscriși la examen, doar patru au fost declarați admiși, ceilați având posibilitatea să promoveze acest examne la o o sesiune viitoare.

Media examenului de titularizare, capacitate, preoţească este luată în considerare la concursul de dosare pentru numirea într-o parohie a debutanţilor. Comisia de examinare a fost formată din preoți profesori de la Facultatea de Teologie din Caranasebeș, precum și din preoți ostenitori de la Centrul eparhial.

Data: 4 aprilie 2013 • Vizualizări: 1319