Examen de capacitate preoţească în Episcopia Caransebeşului - 17 februarie 2015

Examen de capacitate preoţească în Episcopia Caransebeşului - 17 februarie 2015
Episcopia Caransebeşului anunţă pe toţi cei interesaţi de ocuparea unui post clerical vacant de organizarea unei noi sesiuni a examenului de titularizare (capacitate) preoţească, marţi, 17 februarie 2015, în incinta Centrului Eparhial.
Autor: Sectorul Administrativ-Bisericesc
Sectorul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei Caransebeşului aduce la cunoştinţă tuturor celor interesaţi că, marţi, 17 februarie 2015, va avea loc o nouă sesiune a examenului de titularizare (capacitate) preoţească pentru candidaţii la ocuparea unui post clerical vacant, licenţiaţi în Teologie.

Probele scrise (Dogmatică şi Morală; Administraţie Bisericească) vor avea loc între orele 9-11, iar probele orale (Omiletică, Catehetică, Liturgică, Tipic, Cântare şi Legislaţie) vor avea loc începând cu orele 12.00. Examenul se va desfăşura în incinta Centrului Eparhial din Caransebeş.

Cei doritori pot depune dosarul de înscriere la examen la Centrul Eparhial, Sectorul Administrativ-Bisericesc, până vineri, 13 februarie 2015. Dosarul va cuprinde: cerere de înscriere la examen, un Curriculum Vitae, fotocopii nelegalizate după: diploma de bacalaureat, atestatul profesional (după caz), diploma de licenţă (sau adeverinţă eliberată de Secretariatul Facultăţii cu media anilor de studii şi a examenului de licenţă), diploma de master (după caz), foaia matricolă şi C.I.

Amintim că media examenului de titularizare (capacitate) preoţească este luată în considerare la concursul de dosare pentru numirea într-o parohie a debutanţilor.

Tematica acestui examen (valabilă şi la sesiunile anterioare) o puteţi vizualiza şi descărca de mai jos:


Tematica examenului de titularizare (capacitate) preoteasca - 2014 by Episcopia CaransebeşuluiData: 16 februarie 2015 • Vizualizări: 1122