Examen de titularizare (capacitate) preoțească în Episcopia Caransebeșului

Examen de titularizare (capacitate) preoțească în Episcopia Caransebeșului
Episcopia Caransebeșului organizează un nou examen de capacitate preoțească pentru absolvenții facultăților de teologie ortodoxă.
Autor: Sectorul Administrativ-Bisericesc
Sectorul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei Caransebeşului aduce la cunoştinţă tuturor celor interesaţi că, joi, 18 februarie 2016, va avea loc o nouă sesiune a examenului de titularizare (capacitate) preoţească pentru candidaţii la ocuparea unui post clerical vacant, licenţiaţi în Teologie.

Probele scrise (Dogmatică şi Morală; Administraţie Bisericească) vor avea loc între orele 10-12, iar probele orale (Omiletică, Catehetică, Liturgică, Tipic, Cântare şi Legislaţie) vor avea loc începând cu orele 13.00. Examenul se va desfăşura în incinta Centrului Eparhial din Caransebeş.

Cei doritori pot depune dosarul de înscriere la examen la Centrul Eparhial, Sectorul Administrativ-Bisericesc, în perioada 18 ianuarie - 17 februarie 2016. Dosarul va cuprinde: cerere de înscriere la examen, un Curriculum Vitae, fotocopii nelegalizate după: diploma de bacalaureat, atestatul profesional (după caz), diploma de licenţă (sau adeverinţă eliberată de Secretariatul Facultăţii cu media anilor de studii şi a examenului de licenţă), diploma de master (după caz), foaia matricolă şi C.I.

Amintim că media examenului de titularizare (capacitate) preoţească este luată în considerare la concursul de dosare pentru numirea într-o parohie a debutanţilor.

Tematica acestui examen (valabilă şi la sesiunile anterioare) o puteţi vizualiza şi descărca de mai jos:


Tematica examenului de titularizare (capacitate) preoțească din Episcopia CaransebeșuluiData: 13 februarie 2016 • Vizualizări: 1156