Excursie pentru copiii de la Centrul de tineret „Sf. Voievod Ştefan cel Mare” Anina-Steierdorf

Excursie pentru copiii de la Centrul de tineret „Sf. Voievod Ştefan cel Mare” Anina-Steierdorf
Joi, 16 iulie, Centrul de tineret „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” al Parohiei „Sfânta Treime” Anina-Steierdorf a organizat o excursie pentru copiii beneficiari
Autor: Pr. Horia Mailat
Joi, 16 iulie, Centrul de tineret „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” al Parohiei „Sfânta Treime” Anina-Steierdorf a organizat o excursie pentru copiii beneficiari. Tinerii însoțiți de părintele paroh Horia Mailat și coordonatorii centrului, au plecat la drum dis-de-dimineaţă, primul popas fiind Mănăstirea „Sfântul Ilie de la Izvor” din Bocşa Vasiova, apoi Mănăstirea „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” Timişeni din Şag.

Ajunși în municipiul Timişoara, excursioniștii au vizitat Muzeul Satului Bănăţean şi Grădina Zoologică. Aici au avut ocazia să vadă gospodării țărănești, unelte agricole şi casnice, porturile tradiţionale și mobilier din secolul al XIX-lea, din diferite zone etnografice ale Banatului.

După această întoarcere în timp, în lumea satului bănăţean, paşii tinerilor s-au îndreptat către Catedrala Mitropolitană, unde s-au închinat la moaştele Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş. După momentele de rugăciune excursia a continuat în Parcul Rozelor, Piaţa Operei, Piaţa Libertăţii, Piaţa Unirii, Domul Catolic, Parcul Botanic şi Centrul comercial Iulius Mall.

Această excursie a avut ca şi scop, pe lângă plăcerea de relaxare şi călătorie, dezvoltarea şi consolidarea cunoştinţelor, dar şi aprofundarea relaţiilor de comunicare a tinerilor.

Data: 19 iulie 2015 • Vizualizări: 408