Expoziţia „Taina Sfântului Maslu – pe înţelesul tuturor”

Expoziţia „Taina Sfântului Maslu – pe înţelesul tuturor”
În săptămâna 25-30 noiembrie 2012, Parohia Ticvaniu Mare va organiza o expoziţie tematică dedicată Tainei Sfântului Maslu
Autor: Pr. Sergiu Dalea
Parohia Ticvaniu Mare din Protopopiatul Reşiţa va derula în săptămâna 25-30 noiembrie 2012 o expoziţie tematică dedicată Tainei Sfântului Maslu, intitulată „Taina Sfântului Maslu – pe înţelesul tuturor”.

Expoziţia se adresează tinerilor elevi ai parohiei, tinerilor din parohiile învecinate, dar şi tuturor acelora care doresc să descopere pe deplin Taina Sfântului Maslu, atât din punct de vedere al actului liturgic, cât şi din punct de vedere spiritual. Totodată, îşi propune să familiarizeze vizitatorii cu materia Sfintei Taine, făina şi unt-de-lemn, dar şi cu simbolistica spirituală a acestei Sfinte Taine.

Programul este zilnic între orele 10:00 – 14:00, în săptămâna 25-30 noiembrie, expoziţia fiind organizată în biserica parohială.

Data: 26 noiembrie 2012 • Vizualizări: 1488