Festivalul concurs de colinde „Lângă ieslea minunată”

Festivalul concurs de colinde „Lângă ieslea minunată”
În localitatea cărăşeană Bozovici a avut loc festivalul concurs de colinde „Lângă ieslea minunată”
Autor: Pr. Ion Cherescu
Sâmbătă, 15 decembrie 2012, a avut loc la Bozovici, cea de-a doua ediţie a festivalului concurs de colinde „Lângă ieslea minunată”. Festivalul face parte din proiectul „Credinţă, culoare, cuvânt şi cânt revărsate într-un gând”, fiind coordonat de d-na prof. Cherescu Claudia împreună cu Surulescu Vidosava şi Băcilă Ana, cadre didactice.

Parteneri în acest proiect, alături de Liceul Teoretic „Eftimie Murgu” şi Inspectoratul Şcolar al Judeţului Caraş-Severin, au fost Episcopia Caransebeşului, Casa Corpului Didactic, Centrul pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din Caraş-Severin, Parohia Ortodoxă Bozovici, şi Primăria Comunei Bozovici. La festival s-au prezentat douăsprezece formaţii, reprezentând şcolile din localităţile Bulz, judeţul Bihor, Turceni, judeţul Gorj, Gîrbovăţ, Bănia, Lăpuşnicu Mare, Şopotu Nou, Dalboşeţ, Anina, Eftimie Murgu, Prigor şi Bozovici.

Unul din obiectivele festivalului, a fost promovarea şi păstrarea obiceiurilor şi tradiţiilor legate de sărbătoarea Naşterii Domnului, astfel că aproape toate formaţiile au venit îmbrăcate în costume naţionale, specifice zonei din care au venit. Prin glasurile lor pline de emoţie, calde şi cristaline, copiii au reuşit să încânte sufletele celor care au venit să îi asculte. Din juriu au făcut parte prof. Băcilă Iosif, Maria Vâtcă-masterand la Facultatea de Muzică din Timişoara, lector prof. dr. Florina Maria Băcilă, prof. Juchescu Marin, pr. prof. dr. Zamela Petrică, prof. Cleşnescu Florin, prof. Ţunea Gheorghe, prof. Alimpie Ignea şi dl.primar Stoicu Adrian.
S-au acordat premiile I,II, III, menţiuni ,precum şi premii speciale constând în diplome, obiecte bisericeşti şi trofeul festivalului. Toţi copiii au primit dulciuri şi icoane din partea parohiei. Elevii clasei a-II-a B au prezentat sceneta religioasă ,,Hristos se naşte măriţi-L!”

Tot în cadrul festivalului a avut loc expoziția de icoane pe sticlă, lemn, pânză şi piatră „Icoana din sufletul meu”, la care au trimis lucrări elevi din întreaga ţară. Festivalul s-a încheiat cu o agapă frăţească la care au participat toţi cei 170 de copii alături de profesorii îndrumători. Aceasta a fost oferită de Primăria comunei Bozovici, prin bunăvoinţa domnului primar Stoicu Adrian.

Data: 19 decembrie 2012 • Vizualizări: 714