Festivalul coral de muzică religioasă „Ion Românu”, ediția a XV-a

Festivalul coral de muzică religioasă „Ion Românu”, ediția a XV-a
La sărbătoarea „Sfinților Împărați Constantin și Elena”, a avut loc în municipiul Reșița Festivalul de muzică religioasă corală „Ion Românu”
Autor: Serviciul Cultural
La sărbătoarea „Sfinților Împărați Constantin și Elena”, a avut loc în municipiul Reșița Festivalul de muzică religioasă corală „Ion Românu”, ajuns la ediţia a XV-a. Manifestarea s-a desfășurat în Biserica „Schimbarea la faţă” din Reşiţa, situată în Parcul Tricolorului şi a avut ca scop promovare muzicii corale bănăţeane, naţionale şi universale.

Evenimentul s-a bucurat de prezența mai multor formații corale: Corul Catedralei episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeș, Corul Tibiscum al Facultății de Teologie din Caransebeș, ambele coruri fost conduse de pr. prof. Gheorghe Tistu, Corul „Gheorghe Dobrean”, dirijat prof. Maria Ponețchi, Corul „Anastasis” al Bisericii Ortodoxe Bozovici, condus de prof. Claudia Cherescu, Corul „Franzsturmer” al Forumului Democrat German, condus de prof. Elena Cozâltea, Corala „Armonia” al Bisericii Ortodoxe Bocşa, dirijor pr. Silviu Ferciug, Corul Bisericii „Schimbarea la Faţă” din Reşiţa îndrumat de prof. Aniţa Strâmbu și Corul „Staccato” al Liceului de Arte „Sabin Păuța” Reșița, dirijor prof. Emanuela Moldovan.

Evenimentul a fost organizat de Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale.

Data: 23 mai 2013 • Vizualizări: 1287