Festivalul coral „Miron Cristea” la Caransebeş

Festivalul coral „Miron Cristea” la Caransebeş

Album foto
Festivalul coral „Miron Cristea” la a III-a ediţie în Episcopia Caransebeşului
Autor: Serviciul Cultural
Catedrala Episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeş a fost, joi seara, gazda festivalului coral de muzică religioasă „Miron Cristea”. Manifestarea religios-culturală a fost organizată, de către Episcopia Caransebeşului, cu prilejul „Zilelor credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, ediţia a VI-a.

La această manifestare au participat paisprezece formaţii corale din Episcopia Caransebeşului, dar şi din alte eparhii ale Mitropoliei Banatului. Astfel, şi-au dat concursul următoarele ansambluri corale: Corul Parohiei „Schimbarea la Faţă” din Reşiţa, condus de d-na prof. Aniţa Strîmbu, Corul „Armonia” al Parohiei „Sfântul Nicolae” din Bocşa-Română, dirijat de pr. Silviu Ferciug, Corul Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Reşiţa Montană, îndrumat de dl. Ungureanu Petru, Corul „Anastasis” al Parohiei Ortodoxe din Bozovici, condus de d-na instit. Claudia Cherescu, Corul „Învierea” al Bisericii Ortodoxe Române din Foeni, judeţul Timiş, dirijat de pr. Nicolae Strizu, Corul mixt „Armonia” al Protopopiatului Oraviţa, îndrumat de pr. Petru Boru, Corul catedralei istorice „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş reunit cu Corul „Ioan Teodorovici” al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Caransebeş, îndrumat de d-na prof. Maria Poneţchi, Corul Parohiei „Ferdinand” din Oţelu-Roşu, dirijat de d-na prof. Elena Ianto, Corul preoţilor Protopopiatului Ortodox Român din Lugoj, îndrumat de diac. Cristian Cerbu, Corul Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Petroşniţa, condus de prof. Aurel Isac, Corul Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Glimboca, dirijat de ing. Ioan Gaşpar, Corul preoţilor Protopopiatului Ortodox Român Caransebeş, condus de pr. Sorin Mâţu, Corul Catedralei „Învierea Domnului” din Caransebeş, îndrumat de diac. Gheorghe Tistu şi Corul Episcopiei Caransebeşului, dirijat de prof. univ. dr. Dumitru Jompan.

Formaţiile corale care au urcat pe scenă au interpretat piese muzicale specifice perioadei pascale din repertoriul naţional şi internaţional. Festivalul este dedicat în special corurilor parohiale şi poartă denumirea vrednicului de pomenire Patriarh Miron Cristea, episcop al Caransebeşului în perioada 1910-1919. În activitatea desfăşurată la Sibiu, Caransebeş şi Bucureşti acesta a sprijinit cu multă dăruire activităţile muzicale.

Evenimentul s-a bucurat şi de prezenţa Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, care a precizat: „În foarte multe parohii din Banat şi în mod special din Eparhia Caransebeşului, răspunsurile la Sfânta Liturghie sunt date de formaţii corale, aşadar, este ştiut faptul că în Banat este o bogată şi frumoasă tradiţie corală. Sfânta Liturghie este împodobită cu răspunsuri liturgice oferite de coruri bărbăteşti sau mixte şi ne bucurăm că în această seară foarte multe formaţii corale au dat curs invitaţiei noastre şi au urcat pe soleea catedralei noastre episcopale pentru a prezenta piese cu caracter pascal având bucuria învierii lui Hristos în inimă şi în suflet”.

De asemenea, la eveniment au luat parte şi elevi şi studenţi teologi din Caransebeş, preoţi, profesori, precum şi numeroşi credincioşi şi credincioase, iubitori de muzică corală religioasă, din localitate şi din împrejurimi.

Toţi participanţii au primit diplome şi premii din partea Episcopiei, înmânate de către Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, chiriarhul locului. Festivalul coral de muzică religioasă „Miron Cristea”, organizat de Episcopia Caransebeşului, a ajuns la ediţia a III-a şi a devenit deja o tradiţie, în Banatul de munte, ca în fiecare an bucuria învierii Mântuitorului Iisus Hristos să fie reprezentată prin frumoasele piese corale.


Data: 27 aprilie 2012 • Vizualizări: 951