Festivalul coral pentru copii „Timotei Popovici”, ediția a XXXI-a

Festivalul coral pentru copii „Timotei Popovici”, ediția a XXXI-a

Album foto
Joi, 16 mai, în Sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeşului, s-a desfăşurat a XXXI-a ediţie a Festivalului corurilor pentru copii şi tineri „Timotei Popovici”
Autor: Serviciul Cultural
Festivalul „Timotei Popovici” este primul festival coral pentru copii şi tineret din România şi a debutat în comuna Marga, jud. Caraş-Severin în anul 1982. Din 1995 a fost transferat la Caransebeş, unde episcopia şi Casa ce Cultură „George Suru” s-au ocupat îndeaproape de organizarea lui. Motivele pentru care episcopia a susţinut an de an desfăşurarea festivalului au fost: promovarea muzicii religioase, care este obligatorie în interpretarea corurilor şi cinstirea ce trebuie adusă preotului compozitor Timotei Popovici, originar din localitatea Tincova, jud. Caraş-Severin, cel mai prolific compozitor de muzică corală pentru copii. Iniţiatorul şi susţinătorul festivalului de-a lungul anilor a fost profesorul Dumitru Jompan, membru al uniunii muzicologilor din România şi profesor la Facultatea de Teologie din Caransebeş.

În ediţia din acest an au urcat pe scenă opt formaţii corale de copii şi tineri veniţi din mai multe colţuri ale ţării. Dintre acestea amintim: Corul „Menestrelul” al Palatului Copiilor din Reşiţa, Corul de copii „Flori de mai” al Școlii Generale „Vasile Goldiș” din Alba Iulia, Corul „Vlăstarele Orăștiei” al Parohiei ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului din Orăştie, Corul „Staccato” al Liceului de Artă „Sabin Păuța” din Reșița, Corul „Allegretto” al Liceului de Artă „Sabin Păuța” din Reșița, Corul„Armonia” al Liceului de Artă „Sabin Păuța” din Reșița, Corul de copii „Carmina Tenera” al Palatului Copiilor din Bucureşti şi Corul Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş.

„Fiind un festival longeviv, cu 30 de ediții trecute, Festivalul „Timotei Popovici” este o manifestare culturală recunoscută și cu tradiție. De-a lungul timpului au participat la bucuria noastră muzicală formații corale din multe orașe ale țării dar și din străinătate. Ediția de anul acesta este doar cu incidență națională, însă ne bucurăm de o prezență selectă și numeroasă”, a arătat în cuvântul său pr. Daniel Alic, consilierul cultural al Episcopiei Caransebeșului.

Cuprins în cadrul unei manifestări mai ample, desfăşurată sub genericul „Zilele credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, festivalul s-a bucurat de binecuvântarea, și sprijinul Episcopiei Caransebeșului. De asemenea, în organizare s-au mai implicat Primăria municipiului Caransebeş, precum şi Casa de cultură „George Suru” din localitate. La final, toate formațiile corale au primita din partea organizatorilor diplome de participare și cărți.Data: 16 mai 2013 • Vizualizări: 1421