Festivalul coral pentru copii „Timotei Popovici”, la a XXX-a ediţie

Festivalul coral pentru copii „Timotei Popovici”, la a XXX-a ediţie
În Sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului, s-a desfăşurat a 30 -a ediţie a Festivalului corurilor pentru copii şi tineri „Timotei Popovici”.
Autor: Serviciul Cultural
În Sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului, s-a desfăşurat a 30 -a ediţie a Festivalului corurilor pentru copii şi tineri „Timotei Popovici”.

Cuprins în cadrul unei manifestări mai ample, desfăşurată sub genericul „Zilele credinţei şi culturii în Caraş-Severin”, festivalul s-a bucurat de binecuvântarea, sprijinul şi participarea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului. În organizare s-au mai implicat şi Primăria municipiului Caransebeş, precum şi Casa de cultură „George Suru” din localitate.

Festivalul „Timotei Popovici“ este primul festival coral pentru copii şi tineret din România şi a debutat în comuna Marga, jud. Caraş-Severin în anul 1982. Din 1995 a fost transferat la Caransebeş, unde Episcopia şi Casa ce Cultură s-au ocupat îndeaproape de organizarea lui. Motivele pentru care episcopia a susţinut an de an desfăşurarea festivalului au fost: promovarea muzicii religioase – care este obligatorie în interpretarea corurilor – şi cinstirea ce trebuie adusă preotului compozitor Timotei Popovici, originar din localitatea Tincova, jud. Caraş-Severin, cel mai prolific compozitor de muzică corală pentru copii. Iniţiatorul şi susţinătorul festivalului de-a lungul anilor a fost domnul profesor universitar Dumitru Jompan, membru al uniunii muzicologilor din România şi profesor la Facultatea de Teologie din Caransebeş.

În debutul festivalului a fost lansat volumul „Caransebeş. Cronologie muzicală. Vol. I, 1914” apărut la editura Dalami din Caransebeş, având ca autor pe prof. univ. dr. Dumitru Jompan.

La ediţia jubiliară din acest an au urcat pe scenă 9 formaţii corale de copii şi tineri, veniţi din mai multe colţuri ale ţării. Dintre acestea amintim: Corul de copii CARMINA TENERA al Palatului Copiilor din Bucureşti; corul VLĂSTARELE ORĂŞTIEI al parohiei ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului din Orăştie, corul ARMONIA din Sebeş. Pe lângă aceştia au mai interpretat cântări pascale şi laice, corurile de copii din judeţul Caraş-Severin. Printre cei care au urcat pe scenă amintim: Grupul vocal DING-DONG al Şcolii cu clasele I-VIII Nr. 2 din Reşiţa, Corul MENESTRELUL al Palatului Copiilor din Reşiţa şi corul Seminarului Teologic din Caransebeş.

Ultima formaţie care a urcat pe scenă a fost corul Episcopiei Caransebeşului, dirijat de domnul profesor universitar dr. Dumitru Jompan, iniţiatorul festivalului.

În încheiere, cu toţii au primit diplome şi daruri din partea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului.


Data: 28 aprilie 2012 • Vizualizări: 1387