Festivalul Judeţean de colinde „Florile dalbe”, la a doua ediţie

Festivalul Judeţean de colinde „Florile dalbe”, la a doua ediţie
De curând, la Parohia „Sf. Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa s-a desfăşurat a doua ediţie a Festivalului Judeţean de colinde „Florile dalbe”.
Autor: Pr. Petru Berbentia
De curând, la Parohia „Sf. Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa s-a desfăşurat a doua ediţie a Festivalului Judeţean de colinde „Florile dalbe”.

Organizatorii festivalului, adică Şcoala Generală cu cls. I-VIII nr. 7 şi Parohia gazdă au primit cu bucurie cele 11 coruri sau grupuri corale de la şcolile reşiţene dar şi pe cele venite de la Răcăşdia şi Oraviţa, precum şi liceenii de la Liceul de Artă „Sabin Păuţa” şi Liceul Teologic Baptist.

Pentru a îndruma copiii spre colindele noastre tradiţionale, organizatorii au cerut participanţilor să intrepreteze colinde cunoscute şi fără nici un fel de negativ sau coloana sonoră instrumentală, cerinţa fiind respectată de toţi participanţii. Fiecare grup coral a prezentat câte trei colinde, fiind rasplătiţi cu aplauze de toţi cei prezenţi.

Un moment aparte l-a constituit participarea micuţilor din corul „Menestrelul”, al Palatului Copiilor şi Elevilor din Reşiţa.

Ca o recunoştiinţă pentru munca depusă, fiecare dirijor a primit o diplomă, un trofeu simbolizând un brad şi un înger, o mapă cu revista specială de Crăciun a parohiei, precum şi alte pliante şi semne de carte. De asemenea ficare copil participant a primit dulciuri.

În finalul manifestării, direcţiunea Şcolii Gen. Nr. 7 a oferit o diplomă de merit parohiei, pentru implicarea în organizarea acestui festival, iar preotul paroh Petru Berbentia a mulţumit tuturor, cu speranţa că vom colabora încă mulţi ani de acum înainte, întru educarea religioasă a urmaşilor noştri.

Data: 21 decembrie 2010 • Vizualizări: 852