Film documentar și comunicări duhovnicești la Parohia ,,Adormirea Maicii Domnului” Reșița

Film documentar și comunicări duhovnicești  la Parohia  ,,Adormirea Maicii Domnului” Reșița
Sala de festivități a centrului Cultural – Misionar „Tabor” din cadrul Parohiei ,,Adormirea Maicii Domnului” Reșița, a găzduit, miercuri, 27 septembrie, după slujba Vecerniei, proiecția filmului documentar „Monahul”
Autor: Pr. Borislav Tasici
Sala de festivități a centrului Cultural – Misionar „Tabor” din cadrul Parohiei ,,Adormirea Maicii Domnului” Reșița, a găzduit, miercuri, 27 septembrie, după slujba Vecerniei, proiecția filmului documentar „Monahul”, ce descrie viața Sfântului Siluan Athonitul eveniment anunțat și promovat ca invitație pentru credincioșii parohiei. Filmul documentar este realizat anul acesta de Televiziunea rusă (Rusia1),un dialog captivant între imagini și mesaj, modalitate potrivită ce invită la o incursiune în perioada secolului XIX, focalizată în special asupra biografiei lui Simion Ivanovici Antonov, Siluan viitorul stareț athonit, precum și asupra vieții monahale din Mănăstirea Sfântul Pantelimon (Rusikon) – Athos, ce păstrează cu sfințenie între cele mai de preț odoare și capul sfântului Cuvios Siluan.

În partea a doua a întâlnirii, în urma vizionării acestui documentar, cei prezenți au asistat la un cadru de discuții, ce au dezbătut aspecte din viața, învățătura și activitatea Sfântului Cuvios Siluan Athonitul.

Credincioșilor ce au participat la această seară duhovnicească li s-a explicat motivul proiecției acestui film documentar, plecând de la ziua de pomenire a Sfântului Cuvios Siluan, din această săptămână, arătând că învățătura sa de viață, deține o importanță majoră în teologia Bisericii de Răsărit, după măsura duhovniciei sale, devenind totodată –o carte patristică o călăuză - pentru multe generații de monahi și credincioși, ca unul ce ne vorbește în cuvinte simple despre smerenie, deznădejde și dobândirea Harului în pacea Duhului Sfânt.

Cu această ocazie încredințăm pe toți cei ce au participat, cu un gând bun, exprimându-ne speranța că această temă duhovnicească va fi receptată ca o frumoasă inițiativă de a promova viețile sfinților, ca pe o misiune fidelă și deschisă în atenția tuturor, despre viața trăită cu Hristos în Duhul Sfânt.

Data: 29 septembrie 2017 • Vizualizări: 634