Foaia Govândarului 100

Foaia Govândarului 100
În Duminica închinată „Femeilor Mironosiţe” a fost marcată în chip deosebit apariţia numărului 100 al revistei parohiale „Foaia Govândarului”.
Autor: Pr. Petru Berbentia
În Duminica închinată „Femeilor Mironosiţe”, a treia după Învierea Domnului, la parohia noastră am avut bucuria de a fi împreună cu părintele arhimandrit dr. Casian Ruşeţ, consilierul cultural al Episcopiei Caransebeşului, care a venit pentru a marca în chip deosebit apariţia numărului 100 al revistei parohiale „Foaia Govândarului”.

În prezenţa unui număr important de credincioşi, părintele arhimandrit, pr. paroh Petru Berbentia, preoţii slujitori Romolus Şandru şi Samuel Cornel Şendroni, dar şi doi dintre preoţii care scriu la această revistă de aproape 15 ani, pr. profesor de Religie Emil Varga şi preotul Sergiu Dalea de al parohia Ticvaniul Mare, au săvârşit Sfânta Liturghie. La momentul cuvenit, preotul Petru Berbentia a dat citire mesajului transmis de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu ocazia acestei duminici speciale, închinată femeilor creştine.

După otpustul Sfintei Liturghii, părintele arhimandrit dr. Casian Ruşeţ a rostit un sensibil, înălţător şi frumos cuvânt de învăţătură, subliniind rolul femeii creştine în Biserică. În cuvântul primit cu interes şi bucurie de cei prezenţi, vorbitorul a subliniat şi bucuria de a marca apariţia acestui număr special al revistei parohiale, îndemnând la o lucrare continuă şi prin scris în „ogorul Domnului”. A luat cuvântul apoi preotul Petru Berbentia, fondatorul şi redactorul şef al publicaţiei şi a depănat scurte amintiri de la începuturi şi a mulţumit tuturor celor ce au scris, scriu, editează, tipăresc şi sprijină financiar apariţia acestei reviste.

La Sfânta Liturghie şi la momentul aniversar au participat, pe lângă cei ce muncesc la apariţia publicaţiei: cunoscutul ziarist Mario Balint, prof. Diana Raţiu, cea care se trudeşte pentru a oferi pagini pentru copii, prof. drd. Nicolae Adrian Păunescu, d-na Mariana Zvarici - preşedinta Sindicatului Învăţământului Preuniversitar Caraş-Severin ( cei care susţin tipărirea), d-l. Liviu Turcu - tipograf şi editor, d-şoara Adela Berbentia - corector, domnii Valeri Moşescu şi Iancu Murărescu de la parohia Sărcia ( Sutjeska) - Voivodina Serbiei, d-l. Erwin Iosef Ţigla - preşedintele Forumului Democratic al Germanilor din Banatul Montan, D-l Nicolae Plujar - preşedintele Asociaţiei Culturale Reşiţa Română. Ca un dar din partea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian, toţi cei prezenţi au primit o iconiţă cu Sf. Maria Magdalena, precum şi un pliant închinat acestei duminici. Mulţumim tuturor celor ce ne sprijină în dorinţa noastră de a fi mai buni, chiar şi în publicistică.

Data: 1 mai 2017 • Vizualizări: 1627