„Frumoșii irozi de altădată...”

„Frumoșii irozi de altădată...”
Duminică, 15 decembrie, sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Centrului eparhial a găzduit spectacolul tradiţional „Viflaimul”
Autor: Serviciul Prezidial
Duminică, 15 decembrie, sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea” a Centrului eparhial a găzduit spectacolul tradiţional „Viflaimul” în cinstea marelui eveniment dumnezeiesc al Naşterii Domnului, oferit de elevii Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu”, sub îndrumarea părinţilor profesori. Evenimentul s-a bucurat de prezența Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului precum și a unei impresionante audiențe.

Spectacolul s-a bucurat de o prestaţie deosebită oferită de seminarişti într-un grupaj festiv cu un conţinut de calitate, ce a menţinut oaspeţilor emoţia pe tot parcursul spectacolului. La final, ceata de urători îmbrăcaţi în costume tradiţionale au închinat din versurile „Pluguşorului” cele mai bune gânduri de sănătate, spor şi bucurie duhovnicească pentru Anul Nou ce stă să înceapă. Elevii seminarişti au primit din partea ierarhului daruri, iar toți cei prezenți au primit iconiţe şi calendare.


Data: 15 decembrie 2013 • Vizualizări: 1001