„Frumoşii Irozi de altădată…”

„Frumoşii Irozi de altădată…”

Album foto
Marţi, 14 decembrie, Sala de Festivităţi a Episcopiei Caransebeşului a găzduit spectacolul tradiţional în cinstea marelui eveniment dumnezeiesc al Naşterii Domnului, oferit de elevii Seminarului Teologic - Liceal Ortodox „Episcop Ioan Popasu”
Autor: Pr. Prof. Pătruţ Bănăduc
În data de 14 decembrie 2010, ora 1800 în Sala de Festivităţi a Episcopiei Caransebeşului a găzduit spectacolul tradiţional în cinstea marelui eveniment dumnezeiesc al Naşterii Domnului, oferit de elevii Seminarului Teologic - Liceal Ortodox „Episcop Ioan Popasu” sub îndrumarea părinţilor profesori şi cu binecuvântarea Preasfinţiei Sale Lucian, episcopul Caransebeşului.

Spectacolul s-a bucurat de o prestaţie deosebită oferită de seminarişti într-un grupaj festiv cu un conţinut de calitate, ce a menţinut oaspeţilor noştri emoţia pe tot parcursul spectacolului:

1. „Vicleimul” - piesă dramatică (religioasă), de Victor Ion Popa, în XI acte;
2. Colinde tradiţionale şi bizantine (7 piese);
3. „Pluguşorul” – urări de Anul Nou;

S-s dovedit şi de această dată faptul că Seminarul Teologic din Caransebeş este responsabil de activitate duhovnicească şi de susţinerea actului cultural din episcopia Caransebeşului în Biserica noastră strămoşească. Evenimentul în sine a reuşit să readucă credincioşilor din Caransebeş tradiţia „jocului sfânt” al Irozilor de altădată. Aceasta şi datorită faptului că s-a reluat, după 13 ani, interpretarea piesei jucată neîntrerupt de către elevii seminarişti.

Colindele interpretate au subliniat faptul de necontestat că acestea au fost Protoevanghelia încreştinării noastre ca români şi că ele reprezintă cel mai frumos comentariu la evenimentul dumnezeiesc al Naşterii Pruncului Iisus. Prin melos şi prin logos, elevii corului au demonstrat acest lucru.

În partea a treia a spectacolului, ceata de urători au închinat din versurile „Pluguşorului”, cele mai bune gânduri de sănătate, spor şi bucurie duhovnicească pentru Anul Nou ce stă să înceapă.

Elevii împreună cu părinţii profesori organizatori (pr. prof. director Constantin Train, pr. prof. Iacob Laurenţiu, pr. prof. Rusalin Isac şi pr. prof. Bănăduc Pătruţ) cu binecuvântarea Preasfinţiei Sale Lucian, Episcopul Caransebeşului, doresc ca acest spectacol să fie de bun augur şi să aducă multă mângâiere şi bucurie duhovnicească celor ce aşteaptă de la noi toate acestea.

Data: 15 decembrie 2010 • Vizualizări: 2099