Hotărârile Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului din data de 11 noiembrie 2010

Hotărârile Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului din data de 11  noiembrie 2010
Joi, 11 noiembrie a.c., a avut loc în „Salonul Episcopilor” din reşedinţa episcopală din Caransebeş, şedinţa de lucru a Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului.
Autor: Serviciul Prezidial

Constatându-se prezenţa regulamentară, Consiliu Eparhial a luat unele hotărâri cu privire la viaţa bisericească a preoţilor şi credincioşilor ortodocşi români din judeţul Caraş-Severin.

Pe plan administrativ-bisericesc s-au prezentat aspecte privind înfiinţări, desfiinţări şi modificări în structura şematismului, în ceea ce priveşte unităţile bisericeşti din Eparhie. Tot în cadrul acestui sector s-au luat hotărâri cu privire la numirea de preoţi în parohiile vacante din Episcopia Caransebeşilui. Totodată s-a aprobat şematismul Episcopiei Caransebeşului, valabil la data de 11 noiembrie 2010 şi s-a prezentat situaţia canonică şi disciplinară din Episcopia Caransebeşului.

Pe plan cultural s-a fixat data conferinţelor preoţesti din semestrul al II-lea al anului 2010.De asemenea s-a aprobat tirajul de tipărire a calendarelor pentru anul 2011 şi s-a stabilit ca periodicul de cultură şi spiritualitate editat de Episcopia Caransebeşului, Foaia Diecezană să apară o dată la două luni.

În încheiere au fost discutate şi alte aspecte ale vieţii bisericeşti din Episcopia Caransebeşului, luându-se hotărâri pentru bunul mers al Bisericii din această eparhie.

„Am luat astăzi în cadrul şedinţei consiliului eparhial hotărâri cu privire la viaţa bisericească din eparhia noastră, ratificând deopotrivă hotărârile Permanenţei Consiliului Eparhial, din ultima perioadă, având convingerea că măsurile adoptate vor avea roade în cele patru protopopiate ale Eparhiei. Ne bucurăm că împreună cu membrii clerici şi mireni ai consiliului eparhial am stabilit anumite norme de desfăşurare a activităţii bisericeşti în plan apropiat şi îndepărtat în eparhia noastră.”

Consiliul Eparhial este, potrivit Statutului pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, organismul executiv al Adunării Eparhiale şi are în competență problemele bisericeşti, administrative, culturale, social-filantropice, economice, patrimoniale şi fundaţionale pentru întreaga eparhie.

Consiliul Eparhial se compune din 9 membri, 3 clerici și 6 mireni, aleși pe termen de patru ani de Adunarea Eparhială dintre membrii ei. Şedinţele Consiliului Eparhial sunt prezidate de ierarhul locului şi la ele participă cu vot consultativ şi consilierii Centrului Eparhial, în calitate de membri permanenţi, precum şi protopopii în calitate de invitaţi.

În perioada 2010-2014, au fost aleși ca membri ai Consiliului Eparhial: Pr. Bica Simion, Pr. Sandru Romolus, Pr. Petru Boru, Dl. Ioan Marcel Vela, Dl. Ion Mocioalcă, Dl. Răzvan Ioan, Dl. Gheorghe Popovici, Dl. Neicu Gheorghe, Dl. Panduru Pavel.Data: 11 noiembrie 2010 • Vizualizări: 1994