Hotărârile Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului din data de 3 iunie 2010

Hotărârile Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeşului din data de 3 iunie 2010
Joi, 3 iunie a.c., la reşedinţa eparhială, a avut loc şedinţa de constituire a noului Consiliu Eparhial al Episcopiei Caransebeşului. Constatându-se prezenţa statutară, noul Consiliu Eparhial a luat unele hotărâri cu privire la viaţa bisericească a preoţilor şi credincioşilor ortodocşi români din judeţul Caraş-Severin.
Autor: << Serviciul Administrativ-Bisericesc >>
Joi, 3 iunie a.c., la reşedinţa eparhială, a avut loc şedinţa de constituire a noului Consiliu Eparhial al Episcopiei Caransebeşului. Constatându-se prezenţa regulamentară, noul Consiliu Eparhial a luat unele hotărâri cu privire la viaţa bisericească a preoţilor şi credincioşilor ortodocşi români din judeţul Caraş-Severin.

Astfel, a avut loc numirea a patru candidaţi la parohiile vacante sau care se vor vacanta în următoarea perioadă:

- pentru Parohia Padina Matei, Protopopiatul Oraviţa, a fost numit cu data de 1 iulie 2010, Prea Cucernicul Preot Marian Ovidiu Sarchiz, care până la această dată a slujit ca paroh la Parohia Sasca Română, Protopopiatul Oraviţa;

- pentru Parohia Ştinăpari, Protopopiatul Oraviţa, a fost numit cu data de 1 iulie 2010, domnul teolog Mihail-Constantin Călin, absolvent al examenului de titularizare (capacitate) preoţească din data de 20 mai 2010;

- pentru Parohia Sasca Română, Protopopiatul Oraviţa, a fost numit cu data de 1 iulie 2010, domnul teolog Alexandru-Cătălin Mihăescu, absolvent al examenului de titularizare (capacitate) preoţească din data de 20 mai 2010;

- pentru Parohia Agadici-Oraviţa, Protopopiatul Oraviţa, a fost numit cu data de 1 iulie 2010, domnul teolog Radu-Gelu Onişoru, absolvent al examenului de titularizare (capacitate) preoţească din data de 20 mai 2010.

Urmare raportului Protopopiatului Caransebeş şi constatărilor la faţa locului a consilierilor de la Centrul Eparhial, Consiliul Eparhial a hotărât transformarea Parohiei Prisian în filie aparţinătoare Parohiei Buchin, cu data de 4 iunie 2010, în conformitate cu prevederile art. 46, alin. 1 din Statutul pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române. Parohia Buchin cu filia Prisian va rămâne cu doi preoţi, parohul în satul Buchin, iar preotul slujitor II în satul Prisian.

Urmare propunerilor Permanenţei eparhiale, Consiliul eparhial a luat şi unele hotărâri cu privire la învăţământul teologic şi religios din eparhie, stabilind condiţiile în care candidaţii pot solicita binecuvântare arhierească pentru a se înscrie la Seminarul Teologic, Facultatea de Teologie, examenul de titularizare preoţească sau în învăţământ.

Astfel, s-au stabilit următoarele:

- pentru a primi binecuvântarea de înscriere la Seminarul Teologic, candidaţii trebuie să aibă media generală a clasei a VIII-a de minim 7,00 (şapte), iar la Purtare, minim 9,00 (nouă);

- pentru a primi binecuvântarea de înscriere la Facultatea de Teologie, candidaţii trebuie să aibă media generală a claselor IX-XII de minim 7,50 (şapte şi 50%), excepţie făcând candidaţii aflaţi la a doua facultate;

- pentru a primi binecuvântarea de înscriere la Cursurile de Master în Teologie, candidaţii trebuie să aibă media generală a anilor de facultate de minim 7,50 (şapte şi 50%);

- pentru a primi binecuvântarea de înscriere la Cursurile de Doctorat în Teologie, candidaţii trebuie să aibă media generală a anilor de facultate de minim 8,50 (opt şi 50%);

- pentru a primi binecuvântarea în vederea susţinerii examenului de titularizare (capacitate) preoţească, precum şi pentru a depune dosar în vederea ocupării unui post clerical, candidaţii trebuie să aibă media generală a anilor de facultate de minim 7,50 (şapte şi 50%), iar pentru absolvenţii de Seminar Teologic este obligatorie prezentarea atestatului de competenţe profesionale;

- după susţinerea examenului de capacitate, pentru a solicita un post vacant clerical în cadrul Episcopiei Caransebeşului, candidaţii vor avea pe lângă media generală a anilor de facultate de minim 7,50 (şapte şi 50%) şi media la examenul de capacitate de minim 7,50 (şapte şi 50%);

- pentru a primi binecuvântare pentru înscriere la examenul de titularizare pentru Disciplina Religie în învăţământul de stat, candidaţii vor avea media generală a anilor de studiu în facultate de minim 7,50 (şapte şi 50%).Data: 5 iunie 2010 • Vizualizări: 1528