Hramul istoric al Catedralei Patriarhale

Hramul istoric al Catedralei Patriarhale
La sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a participat la hramul istoric al Catedralei Patriarhale din București
Autor: www.basilica.ro
Sfinţii Mari Împăraţi și Întocmai cu Apostolii Constantin cel Mare şi mama sa Elena au fost sărbătoriţi miercuri, 21 mai 2014, în Biserica Ortodoxă Română. Cu acest prilej, Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi-a sărbătorit hramul istoric, lăcașul de cult aflându-se de 356 de ani sub ocrotirea Sfinților Împărați Constantin și mama sa Elena. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi mai mulţi ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, înconjuraţi de un sobor preoţi şi diaconi, pe un podium special amenajat lângă Catedrala Patriarhală.

Alături de Preafericirea Sa s-au aflat următorii ierarhi: Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Petru, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Înaltpreasfințitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Înaltpreasfinţitul Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfinţitul Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, Preasfințitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, Preasfințitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, Preasfințitul Mihail, Episcopul Ortodox Român al Australiei și Noii Zeelande, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Preasfințitul Andrei Făgărăşeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfințitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Preasfințitul Marc Nemțeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, Preasfințitul Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, Preasfințitul Ioachim Băcăuanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului şi Preasfințitul Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului.

După citirea Sfintei Evanghelii, Patriarhul României a adresat un cuvânt de învăţătură celor prezenţi pe Colina Bucuriei. Patriarhul României a arătat că Sfinţii Împăraţi ocrotesc această Catedrală Patriarhală de 356 de ani: „Sărbătoarea de astăzi este închinată Sfinţilor Împăraţi întocmai cu Apostolii Constantin şi Elena. Această sărbătoare este hramul istoric al Catedralei Patriarhale care la început a fost o biserică de mănăstire, apoi a devenit provizoriu Catedrală Mitropolitană şi tot provizoriu a devenit Catedrală Patriarhală. Catedrala aceasta a fost construită de domnitorul Ţării Româneşti Constantin Şerban Basarab Voievod între anii 1656-1658, deci ea are 356 de ani”.

Anul acesta, când se împlinesc și 300 de ani de la moartea martirică a Sfinților Brâncoveni, sărbătoarea a capătat o dimensiune istorică, întrucât, pentru prima dată, românii ortodocși au putut aduce cinstire moaștelor Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu aşezate spre închinare în baldachinul special amenajat de pe esplanada Catedralei, alături de moaştele Sfinților Mari Împărați întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena şi moaștele Sfântului Dimitrie Cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor.

Data: 21 mai 2014 • Vizualizări: 792