Hramul Mănăstirii Băile Herculane

Hramul Mănăstirii Băile Herculane
La praznicul „Naşterii Maicii Domnului”, Mănăstirea Băile Herculane îşi va sărbători hramul
Autor: Serviciul Prezidial
La praznicul „Naşterii Maicii Domnului”, Mănăstirea Băile Herculane îşi va sărbători hramul. Sfânta Liturghie din ziua praznicului va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, alături de un numeros sobor de preoți și diaconi într-un foişor special amenajat în centrul oraşului.

Aşezământul monahal din cunoscuta staţiune Băile Herculane a apărut la iniţiativa ÎPS Laurenţiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, la vremea respectivă fiind episcop al Caransebeşului, care a dorit să pună în valoare Vila Doboşanu, donată în anul 1925 Episcopiei Caransebeşului şi luată abuziv în anul 1948 de regimul comunist. Odată cu trecerea anilor aşezământul monahal-social a primit contur, având în componenţă paraclis, trapeză, chilii şi camere de oaspeţi. În anul 2007, la propunerea Preasfinţitului Părinte Lucian, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Banatul a ridicat aşezământul la rang de mănăstire, împodobindu-se astfel salba de mănăstiri din Episcopia Caransebeşului.

Mănăstirea Băile Herculane cu hramul „Naşterii Maicii Domnului”, are în prezent 4 vieţuitoare, iar Sfintele slujbe se ţin cu regularitate de către Protosinghelul Emanuel Scarlat, acestuia fiindu-i încredinţată conducerea aşezământului începând cu luna decembrie a anului 2010. Odată cu venirea părintelui Emanuel Scarlat au început activităţi de amenajare a întregului ansamblu, între care amintim prelungirea paraclisului şi redimensionarea Sfântului Altar. Între lucrările de amenajare s-a aflat şi refacerea Sfintei Mese, sfinţită de Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, la data de 4 decembrie 2010, ocazie cu care mănăstirea a primit şi al doilea hram „Sf. M. Mc. Varvara”.

Data: 5 septembrie 2012 • Vizualizări: 1331