Hramul mănăstirii Brebu

Hramul mănăstirii Brebu
La praznicul Acoperământul Maicii Domnului, mănăstirea Brebu își va sărbători hramul. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească în altarul de vară al mănăstirii
Autor: Serviciul Exarhat
La praznicul Acoperământul Maicii Domnului, mănăstirea Brebu își va sărbători hramul. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului va săvârşi Sfânta Liturghie arhierească în altarul de vară al mănăstirii, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi.

Mănăstirea Brebu a luat fiinţă în anul 1997 din iniţiativa administraţiei locale a comunei Brebu, precum şi a credincioşilor din această comună, care au donat terenul numit „Valea Popii”, necesar construirii unei aşezări monahale. Piatra de temelie pentru biserica mănăstirii s-a pus în toamna anului 1997 de către Preasfinţitul Episcop Laurenţiu Streza aceasta fiind definitivată şi sfinţită în anul 1999 prin osteneala monahiei Sofronia Crâşmar dimpreună cu obştea monahală şi ajutorul credincioşilor din Brebu, Soceni, Ezeriş, Cornuţel, Ruginosu şi cu sprijinul oamenilor de bună credinţă din Reşiţa şi Caransebeş.

Ansamblul monahal s-a definitivat de construit şi urmează a fi finalizat, el având în componenţă paraclis de vară, corp de chilii, trapeză şi ateliere de croitorie şi pictură. În anul 2000 la propunerea chiriarhului, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat transformarea schitului „Acoperământul Maicii Domnului” în mănăstire de călugăriţe.

Actualmente cu îndrumarea maicii stareţe monahia Magdalena Ghindaş se întreprind eforturi de consolidare a bisericii şi de definitivare a ansamblului monahal. Dintre activităţile administrativ - gospodăreşti aminti: grădinăritul şi creşterea animalelor.

Data: 29 septembrie 2010 • Vizualizări: 1254