Hramul Parohiei Apateu – Ungaria

Hramul Parohiei Apateu – Ungaria

Album foto
Parohia Apateu (Körösszegapáti), aparținând Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria și fiind închinată Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei și Făcătorul de Minuni și-a sărbătorit cu anticipație hramul, în Duminica a XXVII-a după Rusalii
Autor: Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria
Cu acest prilej, în locașul de cult al Parohiei, a fost săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și Chiriarhul locului, împreună cu un sobor de Preoți și Diaconi, format din Părintele Arhimandrit Calinic Covaci, Consilierul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei din Ungaria, Părintele Protosinghel Ioanichie Nicolăescu, Starețul Mânăstirii Vodița, din Episcopia Severinului și Strehaiei, Părintele Origen Sabău, Consilierul Cultural al Episcopiei din Ungaria, Parohul Apateului și gazda acestei manifestări, Părintele Ionuț Teodor Negrău, Parohul Săcalului (Körösszakál), Părintele Vasile Sabău, slujitor la biserica înfrățită din Oradea cu hramul „Sfântul Mare Gheorghe”, care a venit la Apateu însoțit de un grup numeros de credincioși, Diaconul Cosmin Mutașcu, de la Catedrala Episcopală din Caransebeș, Diaconul Adrian Olăreanu, de la Catedrala Episcopală din Severin și Diaconul Emanuel Văduva de la Catedrala Episcopală din Giula. Ierarhii oaspeți au venit în Ungaria la invitația Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, iar în seara precedentă au făcut un scurt popas duhovnicesc și au fost primiți și în istorica Catedrala Episcopală românească din Giula, închinată, de asemenea, Sfântului Ierarh Nicolae.

Răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie, de a doua zi, au fost date de Grupul Psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, care a încântat pe numeroșii credincioși, din Apateu, din Oradea și din alte localități apropiate, care au luat parte la acest eveniment.

Cuvântul de învățătură al zile a fost rostit de Preasfințitul Părinte Lucian, care și-a exprimat bucuria de a fi din nou prezent în Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria, împreună cu ceilalți Ierarhi și clerici slujitori, cu prilejul hramului Parohiei Apateu și a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală, despre tămăduirea femeii gârbove.

Cu acest prilej, psalții din Caransebeș au susținut în fața credincioșilor și un minunat concert de colinde, ca dar de suflet, de Sfântul Nicolae, cu prilejul hramului bisericii și în așteptarea Sfintelor Sărbători ale Nașterii Domnului, potrivit frumoasei tradiții din Biserica Ortodoxă Română, în această perioadă a Postului Crăciunului. Toți credincioșii au primit, la final, calendare și iconițe, din partea Preasfințitului Părinte Lucian și a Episcopiei Caransebeșului, precum și o gustare cu bucate românești de post, din partea Parohiei Apateu.

Preasfințitul Părinte Siluan a adus mulțumire Bunului Dumnezeu și Sfântului Ierarh Nicolae, dar și Ierarhilor, Grupului Psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului și tuturor celor prezenți, pentru această frumoasă sărbătoare a hramului, care a adus cinstirea cuvenită Sfântului Ocrotitor al bisericii ortodoxe românești din Apateu și l-a felicitat pe Preotul Paroh pentru organizarea evenimentului și pentru toate celelalte manifestări românești de suflet, culturale și spirituale, care au loc în această Parohie.

Oaspeții au vizitat și centrul parohial, poarta maramureșeană, altarul de vară, grădina și parcul dendrologic, care au fost amenajate la Parohia Apateu, prin străduința vrednicului Părinte Origen Sabău, printr-un proiect european, desfășurat în anii anteriori, împreună cu Primăria din Oradea.


Data: 5 decembrie 2016 • Vizualizări: 719