„Hristos împărtășit copiilor" la Parohia Padina Matei

„Hristos împărtășit copiilor" la Parohia  Padina Matei
Parohia Padina Matei din Protopopiatul Moldova Nouă, sub îndrumarea, părintelui paroh Marian Sarchiz, și cu sprijinul d-nei profesoare de religie Sava Adriana, a participat cu 8 copii la cele trei secțiuni ale proiectului „Hristos împărtășit copiilor"
Autor: Pr. Marian Sarchiz
Parohia Padina Matei din Protopopiatul Moldova Nouă, sub îndrumarea, părintelui paroh Sarchiz Marian Ovidiu, dar și cu sprijinul d-nei profesoare de religie Sava Adriana, a selectat 8 copii pentru a participa la cele trei secțiuni ale proiectului: Sporea Georgiana, Cilnicean Nadin, Sporea Dario, Marișescu Aniela, Străin Oliver, Cirpean Vanesa, Sporea Ana Maria, Cirpean Andreea.

La faza I, la nivel de protopopiat, tinerii Cirpean Vanesa și Cilnicean Nadin, elevi la școala gimnazială din Padina Matei, au reușit să capteze atenția juriului, datorită lucrărilor realizate, harta României marii în tehnica, creion - Cirpean Vanesa și o lucrare mai non-conformistă, lucrată în plastilină, realizată de Cilnicean Nadin.

Mulțumim juriului pentru aprecieri, Oficiului Protopopesc Moldova Nouă, Episcopiei Caransebeșului pentru organizarea în această fază, dar și pentru darurile primite. Premierea s-a făcut într-un cadru festiv, după Sfânta Liturghie, tinerii aducând prin realizările lor, bucurie părinților, dar și mândrie satului mai cu seamă în acest an, în care ne reamintim evenimentul major de la 1918, a sprijinit și încurajat sentimentul național și religios.

Data: 9 mai 2018 • Vizualizări: 287