Icoana din sufletul copilului

Icoana din sufletul copilului
Remus Dima - tânărul iconar din Bocşa
Autor: Viorel Coţoiu
Aflându-ne în zi de sărbătoare Duminica Ortodoxiei, prima duminică din Postul Mare, dorim să-l prezentăm pe micul iconar al oraşului Bocşa, pe Remus Dima.

Este elev în clasa a VII-a C, la Şcoala Generală, Nr. 1 din Bocşa, Caraş-Severin. Elev studios şi interesat de domeniul religiei, un loc atât de cuprinzător în care sunt prezente istoria, filozofia şi artele plastice. Băiat credincios, prezent la sfintele slujbe oficiate în Biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, de către preotul paroh Silviu Ferciug, părintele duhovnic al lui Remus. Timpul trece, elevul silitor şi băiatul curios la evenimentele culturale, unde el descoperă binele şi frumosul prin ochii lui de copil. El creează un mediu al lui şi selectează persoanele care-l îndrumă spre vocaţia lui.

Este descoperit de un artist plastic din Bocşa, Viorel Coţoiu, care îi arată tehnica picturii pe sticlă. Truda din vara anului 2010, arată bucuria primei lui expoziţii de pictură cu icoane pe sticlă şi pe lemn în Biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Bocşa Română. Primăvara anului 2011, îl găseşte pe Remus Dima cu premii distincte de creaţii literare şi artistice, în cadrul unor manifestări organizate de Biblioteca ,,Tata Oancea” din Bocşa.

Profesori, preoţi şi oameni de cultură descoperă în persoana lui Remus Dima un talent în formare. Aceste talente trebuiesc observate şi educate. Fiind elev la şcoală, alege domeniul religiei, el descoperă frumosul şi găseşte drumul spre Dumnezeu prin formă şi culoare. El se bucură de simpatia şi prietenia celor din jur, părinţii, profesorii, prietenii şi colegii lui de şcoală. Este un elev sârguincios, învaţă şi picteză icoane, iar profesorii îl găsesc un elev de încredere şi serios, văzând evoluţia acestuia prin câştigarea unor numeroase premii la concursuri locale şi naţionale cu temă religioasă. Multe sunt de povestit din trecut despre Remus Dima, dar prezentul şi viitorul îi aparţine acestuia, care ne va arăta gândul lui spre Dumnezeu.

Data: 5 martie 2012 • Vizualizări: 896