În anul Centenarului Marii Uniri 2018, în Duminica a 6-a din Postul Mare - a Floriilor, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Cornereva s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu

În anul Centenarului Marii Uniri 2018, în Duminica a 6-a din Postul Mare - a Floriilor, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Cornereva s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu
În anul Centenarului Marii Uniri 2018, în Duminica a 6-a din Postul Mare - a Floriilor, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Cornereva s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți
Autor: Claudiu Românu
În anul Centenarului Marii Uniri 2018, în Duminica a 6-a din Postul Mare - a Floriilor, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Cornereva s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți. Apropiindu-ne de sărbătoarea sărbătorilor, Prazicul Învierii Domnului, ne-am miruit trupurile și mai ales sufletele la această Taină, cerând lui Dumnezeu harul Preasfântului Său Duh, fără de care nimeni nu se mântuiește.

Biserica a fost înfrumusețată de prezența impresionantă a credincioșilor ce au făcut neîncăpătoare biserica parohială, dar și de preoții care au răspuns invitației părintelui paroh Nicolae Martin Valușescu: părintele protopop Iosif Frenț al Protopopiatului Băile Herculane și paroh al Parohiei Domașnea, părintele protosinghel Nectarie Câșlariu de la Mănăstirea Băile Herculane, părintele Zaharia Marian Cocie de la Parohia Verendin, părintele Pavel Găină de la Parohia Pecinișca, părintele Bogdan Belu de la Parohia Bârza. Acest sobor de preoți s-a rugat lui Dumnezeu pentru sănătatea sufletească și trupească a credincioșilor prezenți.

La final, părintele ieromonah Nectarie Câșlariu a rostit un bogat cuvânt de învățătură, iar părintele paroh Nicolae Valușescu a mulțumit tuturor celor prezenți la această Taină.

„De este cineva bolnav între voi, să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn întru numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate, se vor ierta lui”.(Iacov 5, 14-15).

Data: 3 aprilie 2018 • Vizualizări: 212