Inaugurarea bibliotecii mănăstirii Teiuş

Inaugurarea bibliotecii mănăstirii Teiuş
În seara zilei de 14 noiembrie 2011, la mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” – Teiuş din Caransebeş s-a inaugurat noua bibliotecă a aşezământului monahal
Autor: Serviciu Prezidial
La eveniment au luat parte obştea mănăstirii, condusă de părintele arhimandrit Justinian Tibil, precum şi alţi credincioşi donatori de volume de carte pentru bibliotecă.În debutul evenimentului s-a oficiat slujba aghiazmei de către un sobor de preoţi din care au făcut parte părintele arhimandrit Constantin Timiş, exarhul mănăstirilor din Episcopia Caransebeşului şi părintele protosinghel Casian Ruşeţ, secretar eparhial, delegaţii chiriarhului la acest fericit eveniment.

În încheierea slujbe părintele Constantin Timiş a transmis părintelui stareţ şi obştii monahale gândul de binecuvântare şi felicitare al părintelui episcop Lucian, precum şi încurajarea de a îmbogăţi colecţia de carte a mănăstirii. „Adesea cuvintele şi învăţăturile pe care le găsim în cărţi ne aduc lămuriri la multe din întrebările noastre, adesea trimiţându-ne în scaunul spovedaniei. Acest eveniment ne aduce multă bucurie, întrucât avem convingerea că fiecare mănăstire mai dezvoltată are această datorie de a deschide o bibliotecă pentru obştea monahală, dar şi pentru credincioşii care îi calcă pragul” a mai spus părintele arhimandrit Constantin Timiş.

Cuvinte de recunoştinţă au fost adresate din partea mănăstirii de către părintele arhimandrit Justinian Tibil, stareţul mănăstirii Teiuş din Caransebeş, care a avut iniţiativa deschiderii unei biblioteci, ce conţine un număr însemnat de volume de carte şi care a denumit biblioteca după numele vrednicului episcop martir al Caransebeşului Veniamin Nistor, personalitate omagiată în mod cu totul special în acest an în Episcopia Caransebeşului.

Data: 15 noiembrie 2011 • Vizualizări: 875