Inaugurarea Căminului pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş

Inaugurarea Căminului pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş
Joi, 19 mai 2011, a avut loc inaugurarea Căminului pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş
Autor: Serviciul social-misionar
Joi, 19 mai 2011, a avut loc inaugurarea Căminului pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş. La eveniment au participat autorităţi centrale, judeţene, şi locale precum şi reprezentanţi ai Episcopiei Caransebeşului.

Evenimentul a debutat prin oficierea unei slujbe de binecuvântare şi sfinţire de către părintele Călin Ianchiş, consilierul social-misionar al Episcopiei Caransebeşului, împreună cu părintele Liviu Drăgan, Protopopul Caransebeşului.

Căminul pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş a fost ridicat prin colaborarea rodnică dintre Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria oraşului Caransebeş, Episcopia Caransebeşului, şi a fost finanţat de către Ministerul Muncii, Familiei, şi Protecţiei Sociale: „Proiectul a fost câştigat în noiembrie 2007, acesta a fost realizat prin fonduri guvernamentale. Lucrările au început în toamna anului 2008, şi iată că astăzi, 19 mai 2011, se face inaugurarea. Acesta a fost iniţiat de către Consiliul Judeţean Caraş-Severin în colaborare cu Episcopia Caransebeşului. Căminul va avea cincizeci de beneficiari şi douăzeci şi cinci de angajaţi. În data de 31 mai va avea loc şedinţa Consiliului Judeţean, unde va fi aprobată înfiinţarea acestui Centru, începând ca acesta să funcţioneze cu data de întâi iunie”, ne-a mărturisit d-na Elena Amzoi, director adjunct în cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială şi Protecţia Muncii a Judeţului Caraş-Severin.

Din partea Consiliul Judeţean Caraş-Severin a fost prezent dl Ionesie Ghiorghioni, vicepreşedintele Consiliul Judeţean Caraş-Severin, acesta a mulţumit tuturor celor care au făcut posibilă construirea şi inaugurarea acestui important aşezământ social în oraşul Caransebeş.

Panglica de inaugurare a fost tăiată de către dl. Ion Marcel Vela, primarul oraşului Caransebeş împreună cu dl. Ionesie Ghiorghioni, vicepreşedintele Consiliul Judeţean Caraş-Severin precum şi de către părintele Călin Ianchiş, consilierul social-misionar al Episcopiei Caransebeşului

Data: 20 mai 2011 • Vizualizări: 1193