Inaugurarea Centrului de zi „Sf. Nicolae” al parohiei „Schimbarea la faţă” din Reşiţa

Inaugurarea  Centrului de zi „Sf. Nicolae” al parohiei „Schimbarea la faţă”  din Reşiţa

Album foto
Cu ocazia sărbătoririi zilei internaţionale a copilului, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a inaugurat centrul de zi „Sf. Nicolae” din Reşiţa
Autor: Serviciul Prezidial
În contextul sărbătoririi zlei internaţionale a copilului, Preasfinţitul Părinte Lucian, episcopul Caransebeşului a participat la inaugurarea Centrului de zi „Sf. Nicolae” al parohiei „Schimbarea la faţă” din municipiul Reşiţa.

Evenimentul a debutat cu slujba de sfinţire a aşezământului social-filantropic oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu părintele consilier social Călin Ianchiş, după care a urmat un program artistic alcătuit din intonarea de cântece, poezii şi piese folclorice specifice zonei, program susţinut talentaţii copii de la Liceul Liceul de Artă „Sabin Păuţa” din Reşiţa coordonaţi de doamna educatoare Ana Nicoară . La final Chiriarhul eparhiei a ţinut un cuvânt de binecuvântare şi a împărţit tuturor copiilor prezenţi cadouri şi jucării şi le-a urat un călduros La Mulţi Ani! de ziua lor.

Centrul a fost înfiinţat în luna septembrie a anului 2009 prin purtarea de grijă a părintelui paroh Nicolae Nicoară, iar dotarea completă şi corespunzătoare potrivit normelor, a fost finalizată cu puţin timp în urmă, iar de serviciile centrului de zi beneficiază 25 de elevi din clasele I-VI, şcolari cu talent deosebit, cu note foarte bune, însă cu posibilităţi materiale reduse Copii asistaţi servec o masă caldă, îşi fac temele, cântă, se joacă după care merg la casele lor.Data: 1 iunie 2010 • Vizualizări: 972