Iniţiativă caritabilă în parohia Măru

Iniţiativă caritabilă în parohia Măru
La iniţiativa schitului Poiana Mărului şi a parohiei Măru, din protopopiatul Caransebeş a avut loc o acţiune caritabilă şi educaţională, pentru copiii de pe raza comunei Zăvoi.
Autor: Serviciul Prezidial
La iniţiativa schitului Poiana Mărului şi a parohiei Măru, din protopopiatul Caransebeş a avut loc o acţiune caritabilă şi educaţională, pentru copiii de pe raza comunei Zăvoi.

Astfel, la invitaţia celor două unităţi, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian, trupa de teatru „Credo” a Centrului de Voluntariat din cadrul Episcopiei Caransebeşului, joi, 5 aprilie 2012, în căminul cultural al satului Măru, în prezenţa copiilor şi a dascălilor şcolilor de pe raza comunei Zăvoi, a jucat piesa de teatru „Caseta Colombinei”.

În încheiere, copiii de la clasele I-IV au primit daruri din partea schitului, a parohiei şi a trupei de teatru, constând în rechizite, jucării şi dulciuri. Totodată, în timpul acestei săptămâni, din partea binefăcătorilor schitului, copiii din clasele V-VIII au primit în dar o excursie la mănăstirile Piatra Scrisă, Băile Herculane şi Orşova, după care au făcut o plimbare cu vaporul pe Dunăre.

Data: 5 aprilie 2012 • Vizualizări: 913